Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Inwestorzy wierzą w porozumienie handlowe między USA a Chinami

31.12.2019 | MM Prime TFI
Ostatnie dni roku mijają spokojnie. Inwestorzy z ufnością czekają na oficjalny dokument fazy pierwszej porozumienia handlowego między USA a Chinami. Amerykański indeks S&P500 wzrósł w świątecznym tygodniu o 0,6%, niemiecki DAX o 0,1%, francuski CAC40 o 0,3%, a indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets o 1,0%. Warszawska giełda próbuje niemrawo nadgonić stracony rok – WIG20 wzrósł o 1,1%, WIG o 1,2%, a mWIG40 o 1,4%.

(sprawdź wyniki funduszy akcji polskich uniwersalnych)

Mijający rok na globalnym rynku akcji był zdominowany przez dwa podstawowe czynniki – zwrot w polityce monetarnej głównych banków centralnych i polityka handlowa USA pod wodzą Donalda Trumpa. Pierwszy czynnik to reakcja na obawy inwestorów sprzed roku o brak reakcji Fedu na spowolnienie w gospodarce. Nowy prezes banku centralnego Jerome Powell zareagował jednak korzystnie dla akcji najpierw wstrzymując podwyżki stóp procentowych, a potem trzykrotnie je obniżając. Politykę monetarną poluzowano także w strefie euro i Japonii i na wielu innych rynkach. W efekcie w USA bezrobocie wciąż jest na minimalnym poziomie, płace oraz wydatki konsumenckie rosną a z nimi także zyski firm. Jednocześnie inflacja pozostaje niska, co daje bankowi centralnemu przestrzeń do ewentualnej dalszej stymulacji. Nie dziwne, że S&P500 zmierza do wzrostu w całym roku o ok. 30%. Co prawda eskalacje wojny handlowej z Chinami, ale także z innymi krajami, wywoływały nerwowe korekty na giełdach, ale te perypetie kończą się dobrze.

(sprawdź wyniki funduszy akcji amerykańskich)

W porównaniu do Stanów Zjednoczonych polska giełda znajduje się w impasie, może też przez stabilną a wręcz betonową politykę monetarną RPP. Stopa zwrotu WIG i mWIG40 od początku roku oscyluje wokół zera, WIG20 jest na minusie, nawet po uwzględnieniu dywidend. Jednocześnie patrząc na pojedyncze spółki, widzimy ogromną zmienność. Aż 15 spółek z WIG20 zanotowało dwucyfrową zmianę procentową kursu akcji. Rekordowy wzrost, bo ok. 90%, dotyczył CD Projekt. Ponad 60% zyskał Play, a ok. 50% Dino i Orange. Z drugiej strony JSW spadł o ok. 70%, a ok. 40% straciły Alior, CCC i PGNiG. Jak widać po tej próbce, można stwierdzić, że zyskiwały przede wszystkim telekomy dzięki zakończeniu wojny cenowej na rynku. Traciły zaś spółki skarbu państwa, choć niekoniecznie w związku z polityką głównego udziałowca. W biznes JSW uderzyły przede wszystkim spadki cen węgla koksowego na globalnym rynku, zaś w Aliora realizujące się spektakularnie ryzyko kredytowe w postaci niespłaconych kredytów dla Ruchu, Kani czy Onico. Taka specyfika rynku giełdowego premiuje aktualnie aktywne zarządzanie oparte na selekcji emitentów, w przeciwieństwie do pasywnego inwestowania w zdywersyfikowany portfel akcji.

Nadchodzące dni na przełomie roku 2019 i 2020 przyniosą przede wszystkim finalne odczyty wskaźnika koniunktury PMI za grudzień dla przemysłu w głównych gospodarkach świata. Wstępne wyniki wskazują na kontynuację spowolnienia w tym dziale ekonomii, choć już z mniejszą dynamiką. Ostatni dzień roku jest wolny na niektórych rynkach (np. w Niemczech i Polsce), zaś 1 stycznia świętuje cały świat.

TAGI:

ChinyDonald TrumpFEDkomentarze zarządzającychUSAWIG

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

3
kwi
Empty-hex
Kuczyński: fatalny przełom kwartałów
2
kwi
Empty-hex
Saxo Bank: zapnijcie pasy, zmierzamy w kierunku wysokiej inflacji
Superfund TFI: ropa z rosnącym potencjałem do zwyżek
30
mar
Empty-hex
Zolkiewicz & Partners: przeceny okazją do selektywnych zakupów
27
mar
Empty-hex
Kuczyński: Dołek już został ustanowiony
26
mar
Empty-hex
Obawy dotyczące spadającego popytu na ropę
24
mar
Empty-hex
Koronawirus wywoła poważną globalną recesję
Skarbiec TFI: kryzys szansą dla uważnych inwestorów
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę