Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-12-13)

13.12.2019 | Jan Chojnacki
Tydzień na rynkach kończący się piątkiem trzynastego nie przyniósł ze sobą pecha. Partia Borisa Johnsona zdobyła większość w parlamencie, a Donald Trump twierdzi, że jest bardzo blisko zawarcia porozumienia handlowego z Chinami

W nocy z czwartku na piątek brytyjski funt zaliczył 2,5% wzrost względem amerykańskiego dolara po ogłoszeniu przybliżonych wyników wyborów w Wielkiej Brytanii. Wygrała Partia Konserwatywna ze znaczną większością 38 miejsc ponad parlamentarną większość. Zmienność na rynku spada, co odzwierciedlone jest w spadających notowaniach indeksu VIX mierzącego zmienność amerykańskiego S&P500, który w tym tygodniu stracił aż 9,4%. Optymizm również budzi się na polskim parkiecie, gdyż inwestorzy prawdopodobnie chcą skorzystać z mocno przecenionych polskich aktywów, które w przeciwieństwie do reszty światowych indeksów, kończą 2019 rok pod kreską.
 

Tory Victory

Partia Torysów zdobyła znaczną większość w brytyjskim parlamencie. Wstępne wyniki pokazują, że otrzymali oni 364 miejsca w porównaniu do 298 wcześniej. Jest to o 79 miejsc więcej niż wszystkich pozostałych partii łącznie. To najlepszy wynik konserwatystów od 1987 roku. Za porażkę można uznać wynik Partii Pracy, która uzyskała najgorszy od 1935 roku wynik. Jest w stanie obsadzić jedynie 202 miejsca, o 41 miejsc mniej niż poprzednio.
 

Bliscy porozumienia

Amerykańskie media informują, że Chiny i USA osiągnęły w czwartek wstępne porozumienie w sprawie handlu. Planowane wcześniej na 15 grudnia nałożenie karnych ceł na towary importowane z Chin o wartości 160 mld dolarów ma nie dojść do skutku. W zamian Chiny zgodziły się na zakup amerykańskich produktów rolnych za 50 mld USD w 2020 roku.
 

Aktywa funduszy wzrosły w listopadzie

Kapitał pod zarządzaniem funduszy inwestycyjnych wzrósł o ponad 2 mld zł w ubiegłym miesiącu. Bilans sprzedaży do funduszy wyniósł 0,7 mld zł. Szczególnym powodzeniem cieszyły się fundusze dłużne. Zwyżkę aktywów zanotowała niemal każda z głównych kategorii funduszy, z wyjątkiem funduszy surowców.
 

Zmiany w KNF

Prezes Rady Ministrów odwołał ze stanowiska zastępcy przewodniczącego KNF Małgorzatę Iwanicz-Drozdowską, która wcześniej sama złożyła rezygnację, motywując ją względami osobistymi oraz zamiarem poświęcenia się w większym stopniu działalności akademickiej. Do dymisji doszło zaledwie trzy dni po tym, jak KNF utrzymała karę dla Alior Banku za wielokrotne naruszenie prawa przy dystrybucji funduszy W Investments (WI) i — donosi „Puls Biznesu” — tuż przed przekazaniem mu krytycznego protokołu z kontroli.
 

Quercus dogadał się z GetBackiem

Quercus TFI zawarło z GetBackiem w restrukturyzacji porozumienie dotyczące spłat wierzytelności z obligacji o wartości nominalnej 80,5 mln zł . Redukcja zadłużenia wyniesie od 56 do 61%. Quercus TFI i należący do niego Q1 FIZ posiadają ekspozycję z tytułu wyżej wymienionych obligacji w proporcji 50/50. W takiej samej proporcji podmioty te zostaną beneficjentami spłat wierzytelności.
 

Małe i średnie firmy w PPK

Od 1 stycznia ok. 19,5 tys. firm, które zatrudniały na 30 czerwca 2019 roku co najmniej 50 osób, zostanie objętych obowiązkiem utworzenia PPK dla swoich pracowników. Warto pomyśleć o tym wcześniej i rozpocząć przygotowania do wdrożenia programu PPK już dziś.
ZAMÓW KONSULTACJĘ i spersonalizowany raport dotyczący wyboru instytucji zarządzającej PPK. Kompleksowo analizujemy oferty wszystkich instytucji zarządzających. Zwracamy uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty, w tym na: doświadczenie, efektywność zarządzania kapitałem, kadrę zarządzającą, pomoc w obsłudze programu czy koszty.
 

Jak wybrać PPK. Doradztwo przy wyborze PPK.Pierwsze posiedzenie EBC z nową szefową

Christine Lagarde po raz pierwszy przewodniczyła posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Nowa szefowa mówi, że nie ma zamiaru być ani gołębia ani jastrzębia, lecz jak twierdzi, mądra jak sowa. Na konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych przedstawiła stanowisko decydentów EBC co do kondycji europejskiej gospodarki, konieczności podjęcia wsparcia fiskalnego przez europejskie państwa oraz wprowadzeniu powszechnej, europejskiej kryptowaluty.
 
W tym tygodniu pisaliśmy:

Zachęcamy również do oglądania codziennych transmisji na żywo na Facebooku z Robertem Stanilewiczem i Rafałem Bogusławskim, którzy komentują obecną sytuację na rynku.
robert

zobacz także

↑ na górę