Fidelity w rok zebrało miliard dolarów do funduszu wodnego

09.12.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: hxdyl / Shutterstock.com
Po sukcesie sprzedażowym luksemburskiego funduszu FF Sustainable Water & Waste, Fidelity International uruchamia jego brytyjską wersję 

Gospodarka zasobami wody i odpadami – to tematy, które wpisują się w bardzo popularne w rozwiniętym świecie (i coraz bardziej w Polsce) inwestowanie z uwzględnieniem czynników środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (tzw. ESG). Widząc tę potrzebę, w listopadzie 2018 roku Fidelity International uruchomiło zarejestrowany w Luksemburgu fundusz FF Sustainable Water & Waste. Jego zarządzający Bertrand Lecourt inwestuje w nim w firmy z całego świata, zajmujące się projektowaniem, produkcją lub sprzedażą produktów i usług związanych właśnie z sektorem gospodarki wodnej i gospodarki odpadami. Do jego zadań należy na przykład szukanie takich spółek, które opracowują nowe technologie w celu zaspokojenia stale rosnącego popytu na tego typu usług.  


W ostatnich 12 miesiącach fundusz wypracował ponad 22-proc. stopę zwrotu, dwukrotnie wyższą od tego, co można było zarobić, inwestując szeroko w globalny rynek akcji, kierując się indeksem MSCI AC World. Ponadto, fundusz zebrał ponad 1 mld dolarów aktywów. Widząc zainteresowanie inwestorów, Fidelity zdecydowało się uruchomić brytyjską wersję funduszu.

Jeśli popatrzymy na dzisiejszy świat z boku, to zobaczymy jak bardzo jest on skomplikowany. Wróćmy więc do podstaw. To, co się nie zmienia od tysięcy lat to woda. Tysiące lat temu ludzie zatrzymywali się przy rzekach i morzach i zaczynali używać jej w rolnictwie i w rozwoju miast. Z czasem powstała potrzeba posiadania infrastruktury sanitarnej. Wraz z upływem wieków i wzrostem zamożności społeczeństwa wzrastała konsumpcja dóbr, również tych pochłaniających duże ilości wody, a wraz z nią również ilość odpadów. Wiele miast w przeszłości nie potrafiło zarządzać nimi w odpowiedni sposób i w rezultacie przestało istnieć. Prawdą jest więc to, że nie ma gospodarki bez wody. Woda jest wszędzie – mówił Betrand Lecourt podczas wywiadu w analizy.player w marcu tego roku.

TAGI:

Bertrand LecourtESGFidelityFidelity International

zobacz także

↑ na górę