Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Spojrzenie na dane makro

09.12.2019 | Noble Funds TFI
Polski rynek nadal nie przekonuje i ma swoje ryzyka.

Rynek akcji
Indeks S&P500 zyskał w listopadzie 3.4% i ustanowił nowy historyczny szczyt. Niemiecki DAX i francuski CAC40 zyskały po 3%, przy czym w tych przypadkach całość wzrostów przypadła na pierwszą połowę miesiąca. W listopadzie nadal mieliśmy grę pod wstępne porozumienie handlowe USA i Chin. Jednocześnie nie było sygnałów negujących możliwą stabilizację w przemyśle (po miesiącach recesji), pod co rynki grały już dłuższy czas. Globalny indeks PMI po raz pierwszy od miesięcy wyszedł powyżej 50 pkt. Na  początku  grudnia  zaczęły  jednak  spływać  sprzeczne sygnały na temat pierwszej fazy porozumienia handlowego. To przywróciło nerwowość na rynkach i główne indeksy cofnęły się o 2-3% od szczytów. Lokalny rynek nadal odstawał od trendów globalnych. W listopadzie WIG stracił 0.5%, przy czym był to głównie efekt słabego zachowania indeksu największych spółek, gdyż mWIG40 i sWIG80 zyskały 2-4%. Jedynie ten ostatni od początku roku notuje wzrosty (+11%, WIG: -3%).
 
Rynek obligacji
Rynek obligacji nadal nie jest w stanie obrać jednego kierunku, utrzymując trend boczny widoczny w ostatnich miesiącach. Co prawda początek listopada przeniósł istotne zwyżki rentowności, jednak równie szybko zostały one zniwelowane. Tradycyjnie już największym motorem ruchów były doniesienia w sprawie porozumienia handlowego USA-Chiny, jednak wydaje się również, że inwestorzy mają problemy z jednoznaczną interpretacją napływających danych makroekonomicznych. Część z nich może bowiem wskazywać na zakończenie utrzymującego się w ostatnich kwartałach spowolnienia gospodarczego. Polska krzywa rentowności w ciągu ostatniego miesiąca lekko się wystromiła, a nasze dziesięciolatki zakończyły listopad z rentownością równą 2.00%. Z kolei rynek amerykański oraz niemiecki utrzymują się blisko środka przedziału poziomów widzianych w ostatnich miesiącach.
 
barometr

Nasze przewidywania


Rynek akcji
•Globalny PMI przemysłu wzrósł w listopadzie czwarty miesiąc z rzędu. Pierwszy odczyt powyżej 50 pkt od kwietnia;
•Ze świata płyną kolejne sygnały o stymulujących środkach fiskalnych. Łączna skala ciągle nie jest duża, ale dokłada się to do wprowadzanych stymulujących środków monetarnych;
•Nastroje psują jednak sprzeczne informacje na temat pierwszej fazy porozumienia handlowego USA-Chiny;
•Zakładamy, że prędzej czy później do jakiejś formy porozumienia dojdzie (wybory w USA; Trump nie chce wtedy recesji i musi pokazać jakiś sukces; Chiny sporo kosztuje ratowanie wzrostu);
•Brak  eskalacji  wojny  handlowej  wydaje  się  być  warunkiem
koniecznym dla zakończenia recesji w przemyśle (b. ważne dla trendu na giełdach) i wydłużenia ekspansji w głównych gospodarkach;
•Światowe rynki akcji postrzegamy względnie pozytywnie, choć w krótkim terminie może być chęć realizacji sporych tegorocznych zysków. Polski rynek nadal nie przekonuje i ma swoje ryzyka.
 
Rynek obligacji
•Do czasu podpisania porozumienia handlowego rynek obligacji trudno wybić będzie z trendu bocznego. Ciągle bowiem dane makroekonomiczne nie są na tyle przekonujące, żeby inwestorzy całkowicie odeszli od wyceny kolejnych obniżek stóp procentowych w USA. Zważywszy jednak na nasze oczekiwania odnośnie podpisania porozumienia handlowego oraz sygnały o przynajmniej stabilizacji koniunktury w globalnej gospodarce, skłaniają nas one do bardziej ostrożniejszego podejścia odnośnie duration funduszy dłużnych.
•Pozostajemy więc nadal bardziej w segmencie obligacji 5-letnich z ryzykiem stopy procentowej poniżej benchmarku. W przypadku jednak kolejnego ruchu rentowności w górę zapewne ponownie będziemy odbudowywać długą pozycję, zwłaszcza w obligacjach 10-letnich. Podobają nam się również krótkoterminowe polskie obligacje denominowane w dolarze.

akcje

TAGI:

fundusze akcjikomentarze zarządzającychobligacjeS&P500USA

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

7
kwi
Empty-hex
Kontrakty na złoto powyżej 1700 USD za uncję
6
kwi
Empty-hex
Recesja jest nieuchronna
Skarbiec TFI: marzec na rynku akcji globalnych
3
kwi
Empty-hex
Kuczyński: fatalny przełom kwartałów
2
kwi
Empty-hex
Saxo Bank: zapnijcie pasy, zmierzamy w kierunku wysokiej inflacji
Superfund TFI: ropa z rosnącym potencjałem do zwyżek
30
mar
Empty-hex
Zolkiewicz & Partners: przeceny okazją do selektywnych zakupów
27
mar
Empty-hex
Kuczyński: Dołek już został ustanowiony
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę