Skarbiec TFI podsumowuje listopad na rynkach

09.12.2019 | Skarbiec TFI
Listopad zdecydowanie nie zaliczał się do miesięcy zapełnionych ważnymi wydarzeniami. Nie było posiedzeń banków centralnych, obyło się bez spektakularnych informacji politycznych. Oczywiście nie zabrakło informacji związanych z wojnami handlowymi, ale to w tym roku stały punkt programu

Miesiąc rozpoczął się od pozytywnych informacji z tego frontu oraz dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Sprzyjało to zwiększeniu apetytu na ryzyko, a co za tym idzie wzrostom cen akcji oraz rentowności na rynkach bazowych. W dalszej części miesiąca rynek poznał protokół z posiedzenia FOMC, w którym wskazano, iż stabilizacja stóp procentowych po trzech kolejnych obniżkach stóp jest optymalna. Raport przedstawia pogląd, że obniżki te były śródcyklicznym dostosowaniem w celu podtrzymania wzrostu i ochrony gospodarki przed skutkami wojny handlowej.

(sprawdź wyniki funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych)

W połowie miesiąca premier Morawiecki wygłosił expose, którego głównymi hasłami była budowa państwa dobrobytu, utrzymanie wzrostu PKB o 2-3 p.p. wyższego niż w strefie euro, kontynuacja wypłat 13 emerytury i dążenie do wypłaty 14-tej od 2021 roku. Dodatkowo podtrzymano nacisk na dalsze uszczelnieniu systemu podatkowego przy jednoczesnym uproszczeniu prawa podatkowego. Ważna będzie też kontynuacja projektów infrastrukturalnych i transformacja energetyczna gospodarki. Z Sejmu wycofany został projekt o zniesieniu limitu 30-krotności składki na ZUS, co zmusza do przeglądu budżetu na rok 2020.

Listopad przyniósł nowe rekordy na Wall Street. Nasdaq 100, DJIA i S&P500 zyskały odpowiednio po 4,1% (dwa pierwsze z wymienionych) oraz 3,6%. Niewiele słabiej radził sobie DAX, który skończył miesiąc 2,9% zwyżką. Z kolei u nas WIG20 … stracił 1,6%. Relatywie bardzo słabo wypadł również w porównaniu do indeksu rynków rozwijających. Mierząc w USD WIG20 zniżkował aż 4,0%, podczas gdy MSCI EM praktycznie zachował niezmienioną wartość (-0,1%). W dalszym ciągu kulą u nogi dla krajowego rynku były banki (WIG-Banki zniżkował w listopadzie o 4,4% wobec rosnących obaw o możliwe niekorzystne dla baków interpretacje różnego typu umów o kredyty w CHF). Do tego dołożyło się również słabe zachowanie spółek rafineryjnych w ślad za pogarszającymi się warunkami makroekonomicznymi (spadek marż, WIG-Paliwa stracił aż 8%). Na plus wyróżniała się energetyka (WIG-Energetyka +6,6% za sprawą oczekiwań co do zmiany nadzoru nad sektorem i możliwego bardziej pozytywnego spojrzenia na akcjonariuszy mniejszościowych) oraz spółki surowcowe (WIG-Górnictwo +7,4% w efekcie przesłanek o podpisanie I fazy porozumienia w konflikcie handlowym). Jednak cytując Annę Jantar „Nic nie może wiecznie trwać” i nie pozostaje nam nic innego jak czekać na odwrócenie negatywnej tendencji. Efekt mean reversion (równania do średniej rozumiany jako poprawa sentymentu czy powrotu do przeciętnych mnożników wyceny) prędzej czy później następuje, choć trudno oczywiście o precyzyjne określenie jego rozpoczęcia.

Dużo lepiej w ubiegłym miesiącu poradziły sobie mniejsze spółki. MWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio 2,1% i 3,6%. Można by rzec mali górą, ponieważ sWIG80 jest jako jedyny z wskazanych indeksów wypracował od początku roku pozytywną i to nie byle jaką stopę zwrotu, bo na koniec listopada wynosiła ona +11,8% (do 5.12.).

(sprawdź wyniki funduszy akcji polskich uniwersalnych)

Podsumowując wyniki polskich spółek za trzeci kwartał, przyniósł on poprawę przychodów u ponad 70% spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, a połowa spółek z indeksu pokazała też zyski wyższe niż rok wcześniej. Wśród spółek średnich statystyki wyglądają podobnie. Ponad 70% spółek z indeksu mWIG40 poprawiło się na przychodach i 45% zwiększyło zyski. Najmniejsze spółki z indeksu sWIG80 w większości pokazały lepsze wyniki zarówno na linii przychodowej jak i zysków. Było to odpowiednio ponad 60% i ponad 50%. Z kolei porównując dynamiki zagregowanych i oczyszczonych o zdarzenia o charakterze jednorazowym zysków na poziomie EBIT pomiędzy blue chips a „misiami” (ok. 80 najpłynniejszych spółek), w przypadku tych pierwszych było to niespełna 10%, a drugich dynamika przekroczyła 20%. Tym samym był to trzeci kolejny kwartał lepszego zachowania mniejszych podmiotów. Z naszej perspektywy (na bazie spółek z naszego spektrum inwestycyjnego) bilans pozytywnych zaskoczeń, przeważa nad rozczarowaniami, co trafnie obrazuje również stopa zwrotu z funduszu za ostatnie dwa miesiące.

Z kolei wyniki spółek amerykańskich zaprezentowały mieszany obraz. Z jednej strony ostatni kwartał był trzecim z rzędu w którym zyski spadły, tym razem o około 2,2%. Z drugiej strony pod koniec września oczekiwania wobec wyników tego kwartału były istotnie niższe – oczekiwano około 4% spadku. Oznacza to, że spółki w USA poradziły sobie lepiej niż początkowo wyceniał to rynek. Po części może to tłumaczyć listopadową siłę amerykańskich indeksów.

TAGI:

GPWkomentarze zarządzającychMichał StalmachSkarbiec TFIUSA


Pozostałe komentarze

21
sty
Empty-hex
Dobre nastroje utrzymują się
Banki – pierwszy przypadek przymusowej restrukturyzacji i jego implikacje
14
sty
Empty-hex
Dlaczego transformacja cyfrowa powinna utrzymać dotychczasową dynamikę w 2020 r.?
PIMCO: prognozy dla rynku długu na 2020 rok
W USA i Europie widać poprawę koniunktury
13
sty
Empty-hex
Rok 2019 zaskakiwał inwstorów do samego końca
Ile można uzbierać w PPK?
Hossa na globalnym rynku obligacji
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę