Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Czy czeka nas rajd św. Mikołaja?

06.12.2019 | Noble Funds TFI
Ostatni miesiąc roku to specyficzny okres, także dla giełd. W żargonie inwestorów ogólnie znanymi określeniami są „efekt grudnia” czy „rajd św. Mikołaja”, zgodnie z którymi oczekuje się wzrostów cen akcji pod koniec roku.

KOMENTARZMAKROEKONOMICZNY

Opublikowane w ostatnich tygodniach dane makroekonomiczne nie zmieniły ogólnego obrazu światowej gospodarki. Wciąż nie jest on wyraźnie pozytywny, ale jednak pewne wskaźniki wskazują na ustabilizowanie się sytuacji wśród przedsiębiorstw. Globalny wskaźnik PMI przemysłu ponownie zanotował wzrost, jednak tym razem spowodował on przekroczenie granicy 50 punktów. Warto odnotować również mocną poprawę wskaźnika nowych zamówień do zapasów, która może być dobrym prognostykiem na przyszłość. Motorem wzrostów była w ubiegłym miesiącu Azja, ponieważ dane dla Europy, pomimo poprawy, wciąż są słabe.
 
Trudna do interpretacji jest sytuacja w USA, ponieważ tamtejsze wskaźniki przemysłu PMI oraz ISM dają sprzeczne sygnały. Podobnie niejednoznaczną sytuację obserwowaliśmy na dwóch wskaźnikach dla usług, które cały czas pozostają jednak na wyższych poziomach niż w przypadku sektora przemysłowego. Mieszane dane makroekonomiczne nadal nie są w stanie przekonać inwestorów, iż spowolnienie, które doprowadziło do pierwszych od 10 lat obniżek stóp procentowych w USA, dobiegło końca.
 
Z drugiej strony, pozytywne zaskoczenie na wzroście PKB w USA w III kwartale pokazuje, że obawy inwestorów bywają czasem przesadzone. W ciągu ostatniego miesiąca na linii USA-Chiny toczyły są dalsze rozmowy dotyczące pierwszej części porozumienia handlowego. Pomimo, że obie strony wciąż nie osiągnęły porozumienia, to konsensus rynkowy zakłada, że być może w późniejszym terminie, ale ostatecznie do niego dojdzie. Cały czas należy bowiem pamiętać, iż w przyszłym roku odbędą się wybory prezydenckie w USA.
 
Listopad był kolejnym miesiącem, w którym obserwowaliśmy słabsze odczyty danych makroekonomicznych dla polskiej gospodarki. Na rynku pracy widoczne było dalsze spowolnienie dynamiki zarówno wynagrodzeń, jak i zatrudnienia. Nieźle wypadła wprawdzie produkcja przemysłowa, jednak spadek produkcji budowlano-montażowej okazał się już dużym negatywnym zaskoczeniem. Winne może być tutaj hamowanie inwestycji publicznych. Nieznacznie powyżej prognoz wypadła sprzedaż detaliczna, gdzie nastąpiło odbicie sprzedaży żywności. Z kolei wstępny odczyt inflacji za listopad okazał się być zbieżny z konsensusem analityków.
 
Inflacja rozpoczyna okres, podczas którego naszym zdaniem kolejne odczyty będą tymczasowo coraz wyższe, nawet z możliwością zbliżenia się do 4% r/r. Pierwszy dzień roboczy grudnia to publikacja nieco lepszego wskaźnika PMI przemysłu za listopad. Wprawdzie wciąż znajduje się on na niskich poziomach, nieobserwowanych od 10 lat, ale podobnie jak w przypadku gospodarki światowej, w ostatnim miesiącu mocno wzrosły oceny nowych zamówień. Istotną publikacją w listopadzie były również dane dotyczące wzrostu PKB Polski w III kwartale. Wzrósł on w skali roku o 3,9%, co jest wynikiem nieznacznie słabszym od prognoz. W strukturze wzrostu pojawiły się jednak niespodzianki. Mocniej od oczekiwań spowolniła bowiem zarówno konsumpcja prywatna, jak i inwestycje. W listopadzie potwierdziło się, że polska gospodarka na stałe dołączyła do spowolnienia obserwowanego na świecie. Jednocześnie, tempo tego spowolnienia sprawiło, że część analityków postanowiła dokonać rewizji prognoz wzrostu PKB w przyszłym roku do poziomu nawet poniżej 3,0%.
 

RYNEK PAPIERÓW DŁUŻNYCH

Mimo, że ostatecznie zmiany rentowności obligacji na koniec miesiąca nie były duże, to w międzyczasie cały miesiąc przyniósł dużo zmian w rynkowym postrzeganiu stóp procentowych. Na początku listopada obserwowaliśmy bowiem mocne wzrosty rentowności, które w kolejnych dniach ulegały korekcie. Tradycyjnie motorem ruchów były doniesienia w sprawie porozumienia handlowego USA-Chiny, ale wydaje się również, że inwestorzy mają problemy z jednoznaczną interpretacją napływających danych makroekonomicznych. W efekcie na rynku obligacji skarbowych utrzymuje się trend boczny z wąskim zakresem wahań. Polska krzywa rentowności w ciągu ostatniego miesiąca lekko się wystromiła, a nasze dziesięciolatki zakończyły listopad z rentownością równą 2,00%
 

RYNEK AKCJI

Rynek akcji w USA w listopadzie kontynuował wzrosty. Indeks S&P500 zyskał w poprzednim miesiącu 3,4% i ustanowił nowy historyczny szczyt. Dobre nastroje panowały także na giełdach zachodnioeuropejskich. Niemiecki DAXi francuski CAC40 zyskały po 3%. Trudno znaleźć jedną konkretną przyczynę takiego zachowania. Przede wszystkim w listopadzie nie zdarzyło się nic, co by zmieniło panujący już wcześniej pozytywny sentyment. Nadal mieliśmy grę pod wstępne porozumienie handlowe USA i Chin, a przynajmniej brak dalszej eskalacji konfliktu. Jednocześnie nie było sygnałów negujących możliwą stabilizację w przemyśle(po miesiącach recesji), pod co rynki grały już dłuższy czas.
 
Po udanym październiku rynki rozwijające się ponownie pokazały relatywną słabość względem głównych giełd świata. Indeks MSCI EM zyskał w listopadzie w walutach lokalnych 0,5%, a w amerykańskim dolarze zanotował niewielką, ale stratę. Słabiej wypadł również nasz lokalny rynek. Indeks WIG stracił 0,5%i ostatni miesiąc roku rozpoczął na poziomie niemal identycznym, jaki notował na koniec roku poprzedniego. W listopadzie rozczarował jednak tylko indeks największych spółek. WIG20 spadł bowiem o 1,6%. Z kolei indeks średnich spółek (mWIG40)zyskał ponad 2%, a indeks małych spółek (sWIG80)dodał 3,6%. Jedynie ten ostatni od początku roku notuje wzrosty i na chwilę obecną przekraczają one 10%.
 

NASZYM ZDANIEM

Ostatni miesiąc roku to specyficzny okres, także dla giełd. W żargonie inwestorów ogólnie znanymi określeniami są „efekt grudnia” czy „rajd św. Mikołaja”, zgodnie z którymi oczekuje się wzrostów cen akcji pod koniec roku. Zagłębiając się w statystyki ostatnich lat, obraz wspomnianej sezonowości nie jest jednoznaczny, ale ciągle można uznać za lekko pozytywny (S&P 500 w trakcie 10 ostatnich lat siedem razy kończył grudzień na plusie, ale średni zysk nie przekroczył 0,5%). Z drugiej strony od początku roku do końca listopada główne indeksy w USA i Europie wzrosły o 20-30%, więc w naturalny sposób należy się liczyć z ryzykiem wystąpienia korekty. Niemniej jednak, jeśli żadne wydarzenie na polu polityczno-gospodarczym nie wystraszy inwestorów, to można się spodziewać zakończenia roku na wysokich poziomach cenowych.
 
Takim wydarzeniem globalnym niewątpliwie może być niekończąca się saga handlowa między USA a Chinami. Od miesięcy słyszymy o bliskości porozumienia, którego jak nie było tak nie ma. Sprzeczne informacje w tym temacie napływające od początku grudnia spowodowały znów większą nerwowość na giełdach. Przypominamy, że 15 grudnia to termin, który Amerykanie wyznaczyli jako datę wprowadzenia kolejnej rundy ceł. Zakładamy, że do tego nie dojdzie, ale sytuacja może pozostać napięta. W grudniu inwestorzy z uwagą będą też patrzeć na publikacje indeksów koniunktury, po tym jak dane za listopad po raz pierwszy od dłuższego czasu pokazały jakąś widoczną poprawę. Brak eskalacji wojny handlowej wydaje się być jednak warunkiem koniecznym dla faktycznego zakończenia recesji w globalnym przemyśle i dla wydłużenia ekspansji w głównych gospodarkach świata.O ile ostatnio staliśmy się bardziej pozytywnie nastawieni do światowych rynków akcji, to pozostajemy wyczuleni na sygnały polityczne czy gospodarcze, które mogą znacząco zmienić nastroje rynkowe. Polska giełda pozostaje wyraźnie w tyle za głównymi rynkami i naszym zdaniem niekoniecznie to się musi szybko zmienić. GPW nadal zmaga się z efektami wyroku TSUE i niezmiennie też niedoważamy sektor bankowy w portfelach.

TAGI:

fundusze akcjikomentarze zarządzającychNoble Funds TFIUSA

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

10
kwi
Empty-hex
P. Kuczyński: Rezerwa Federalna zdejmuje rękawiczki
9
kwi
Empty-hex
OPEC+ w centrum uwagi
8
kwi
Empty-hex
Branże odporne na wirusa. Czy są takie?
7
kwi
Empty-hex
Kontrakty na złoto powyżej 1700 USD za uncję
6
kwi
Empty-hex
Recesja jest nieuchronna
Skarbiec TFI: marzec na rynku akcji globalnych
3
kwi
Empty-hex
Kuczyński: fatalny przełom kwartałów
2
kwi
Empty-hex
Saxo Bank: zapnijcie pasy, zmierzamy w kierunku wysokiej inflacji
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę