Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-12-06)

06.12.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: pim pic / Shutterstock.com
W tygodniu kończącym się mikołajkami inwestorzy dostali rózgę w postaci spadających notowań funduszy akcji polskich

O -9%.  niżej w porównaniu do wyceny z końca czwartkowej sesji otworzyły się notowania państwowej spółki paliwowej PKN Orlen. Licząc od początku roku, WIG20 stracił już -12%. Obecnie fundusze sekurytyzacyjne uniwersalne, mieszane polskie aktywnej alokacji oraz akcji polskich uniwersalne tracą najwięcej ze wszystkich grup ze średnią stopą zwrotu od początku roku odpowiednio -7,5%, -4,5% oraz -3,0%. Poza tym prezydent USA Donald Trump zapowiedział nowe cła, tym razem uderzając we Francję. Jego zdaniem nałożone przez francuski rząd podatki na gigantów technologicznych są niesprawiedliwe i nie powinny zostać nałożone. Podkręciło to zmienność na światowych giełdach, przy czym indeks VIX mierzący ją na indeksie S&P500 wzrósł na moment o ponad +40% swojej wartości z początku tygodnia.
 

Nowe cła Trumpa

Amerykański rząd zaproponował we wtorek nałożenie ceł na francuskie produkty w wysokości 2,4 miliarda dolarów w odpowiedzi na opodatkowanie dużych amerykańskich koncernów technologicznych tj. Facebooka, Google’a czy Amazona. Na potencjalnej liście do oclenia znajdują się wino musujące, ser, torebki oraz kosmetyki. Amerykański przedstawiciel do spraw handlu Robert Lighthizer mówi, że w przyszłości cła mogą zostać nałożone również na Austrię, Włochy oraz Turcję. Oprócz tego Donald Trump oznajmił, że może podnieść cła na stal i aluminium z Argentyny i Brazylii ze względu na domniemaną manipulację walutami tych krajów.
 

Wyniki funduszy inwestycyjnych

Na stronie analizy.pl opublikowaliśmy zestawienie z wynikami funduszy inwestycyjnych za listopad. Większość grup funduszy uzyskała dodatnią średnią miesięczną stopę zwrotu. Dobre wyniki udało się wypracować małym i średnim spółkom, lecz największe wzrosty należały do akcji rynków rozwiniętych. Średni wynik funduszy „miś” w zeszłym miesiącu to +2,5%. Z rynków wschodzących tym razem dobrze wypadł bardzo zmienny rynek turecki, fundusze inwestujące na tym rynku zarobiły średnio blisko +10%. Wyniki funduszy dłużnych znalazły się pod koniec listopadowego zestawienia z wynikiem oscylującym wokół zera.
 

KNF zaczęła ograniczać UFK-i

KNF rozpoczęła prace nad ograniczeniem możliwości wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Komisja uznała również, że lokowanie więcej niż 10% aktywów UFK w certyfikaty niepublicznych funduszy zamkniętych jest niedopuszczalne.
 

Milion uczestników w PPK

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował w środę na Twitterze, że pierwszy milion uczestników zapisało się do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dodał, że liczba ta codziennie rośnie, a partycypacja na I etapie będzie znana do połowy grudnia.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Więcej zmian w Pekao

Po dymisji prezesa Pekao Michała Krupińskiego z zeszłego tygodnia, z banku odchodzą jego bliscy współpracownicy. Tego samego dnia papiery złożyli Michał Lehman, wiceprezes nadzorujący pion operacji i usług oraz Piotr Wetmański, członek zarządu odpowiedzialny za strategię. Według doniesień „Pulsu Biznesu” w Pekao nie pracują już także Marcin Marjański, dyrektor zarządzający departamentu marketingu, komunikacji i badań i Rafał Poniewczyński, szef marketingu w tym departamencie.
 

Zagranica wciąż pozbywa się polskich papierów skarbowych

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że zagraniczni inwestorzy z końcem października posiadali obligacje skarbowe warte 159 mld zł, czyli o 4 mld zł mniej niż miesiąc wcześniej. Z kolei fundusze inwestycyjne kolejny miesiąc z rzędu zwiększyły zaangażowanie w obligacje o 2,6 mld zł.
 
Z tekstów opublikowanych w tym tygodniu szczególnie polecamy:

Zachęcamy również do oglądania codziennych transmisji na żywo na Facebooku, w których Robert Stanilewicz i Rafał Bogusławski komentują obecną sytuację na rynkach

rafał

TAGI:

obligacjePekao podsumowanie tygodniaUFKwojna handlowawyniki funduszy

zobacz także

↑ na górę