Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-11-29)

29.11.2019 | Jan Chojnacki
Ostatni tydzień października upłynął pod znakiem nie tylko przecen związanych z czarnym piątkiem, ale także spadkiem indeksu WIG20

Rosnące indeksy akcji na świecie przywróciły wiarę w to, że recesja w gospodarce globalnej w najbliższym czasie nie będzie miała miejsca. Optymizmu dodało ocieplenie stosunków handlowych między USA a Chinami i wyczekiwany na początku grudnia „Rajd świętego Mikołaja”. Od początku miesiąca S&P 500 zyskał kolejne 1,1% osiągając nowe historyczne poziomy ponad 3150 pkt. Gorsza sytuacja kształtuje się na rynku europejskim. gdzie niemiecki DAX znalazł się na poziomie z początku tygodnia zarówno jak francuski CAC i turecki BIST 100,  a polski WIG20 spadł o 1% odnotowując trzeci z rzędu tydzień spadków. Ceny obligacji na świecie lekko zwyżkowały obniżając rentowność polskich dziesięcioletnich papierów skarbowych z 2,04% do obecnych 1,95%. W przypadku amerykańskich papierów był to nieznaczny spadek z poziomu 1,77% do 1,75%.
 

Dobre spółki z GPW

Marcin Petelski – kiedyś zarządzający dużym OFE, dziś funduszem zamkniętym Alphaset FIZ w Quercus TFI – w rozmowie z przedstawicielami naszego serwisu opowiadał dlaczego polski rynek akcji w ostatnich latach jest słaby i jak szuka na nim okazji inwestycyjnych. Przedstawił również w jaki sposób wyszukiwać spółki, które mają potencjał do wzrostu, lecz ich wycena nie odpowiada rzeczywistej wartości.
 

Baltic Capital TFI planuje fundusze otwarte

Jedno z najmłodszych i najmniejszych TFI zamierza uruchomić parasol funduszy otwartych i powalczyć o klientów detalicznych. – Chcemy, aby nasza oferta była kompleksowa, dlatego poszczególne subfundusze będą przynależeć do podstawowych kategorii w klasyfikacji. Począwszy od niskiego ryzyka funduszy obligacji krótkoterminowych, poprzez mieszane, a skończywszy na funduszach stricte akcyjnych. Uzupełnieniem będzie strategia aktywnej macro alokacji, w której czujemy się wyjątkowo dobrze - zapowiada Marcin Wiński, członek zarządu Baltic Capital TFI.
 

TFI BDM złożył ofertę na przejęcie funduszy po Lartiq TFI

TFI BDM przejęło większość funduszy po Saturn TFI, przez co wartość zgromadzonych przez nie aktywów przekroczyła miliard złotych. Towarzystwo chce również rozwijać się w kierunku funduszy wierzytelności i pożyczkowych. Zamierza przejąć fundusze Lartiq TFI, które także decyzją nadzoru utraciło zgodę na działalność.
 

Nowy instrument do gry na krótko

W środę 27 listopada 2019 r. na giełdzie zadebiutował fundusz ETF utworzony przez AgioFunds TFI we współpracy z Beta Securities BETA ETF WIG20Short. Fundusz odzwierciedla indeks WIG20short, dzięki czemu inwestorzy mają możliwość zarabiania na giełdowych spadkach. Dom maklerski BOŚ będzie pełnił rolę animatora i emitenta certyfikatów funduszu. Jest to już 3 fundusz ETF w ofercie AgioFudns TFI.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Przekształcenie OFE opóźnione

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek nowelizację przewidującą przekazanie 150 mld zł na Indywidualne Konta Emerytalne przeszło 16 mln ubezpieczonych. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r. To później niż pierwotnie planowano. Przypomnijmy, że pierwotnie ustawa miała wejść w życie już w listopadzie tego roku, potem przeniesiono ten termin na 1 stycznia. Przesunięcie ustawy kończącej dwudziestoletnią historię OFE o kolejne pół roku spowoduje, że o tyle dłużej zostanie z rynkiem tzw. suwak emerytalny.

Szkolenia PPK dla pracowników

Portal www.mojePPK.pl organizuje pierwsze z cyklu szkolenia o pracowniczych planach kapitałowych skierowane do pracowników. Dotychczas szkolenia dotyczące PPK skierowane były przede wszystkim do pracodawców. Odbędą się one:

  • 10 grudnia 2019 r. w Krakowie w trzech turach, o godzinach 8:00, 14:30 i 16:30 w Krakowskim Parku Technologicznym, przy ulicy Podole 60,
  • 11 grudnia 2019 r. w Warszawie w trzech turach, o godzinach 9:00, 14:00 i 17:00 w budynku Giełdy Papierów Wartościowych (Sala Imperium) przy ulicy Książęcej 4.
 
Linki do rejestracji na konferencje znajdą Państwo na stronie www.mojePPK.pl.

W tym tygodniu pisaliśmy

Zachęcamy również do oglądania codziennych transmisji na żywo, w których udział biorą Robert Stanilewicz i Rafał Bogusławski, gdzie komentują obecną sytuację na rynku.

TAGI:

AgioFunds TFIBDMGPWLartiq TFIliveOFEpodsumowanie tygodniaPPK

zobacz także

↑ na górę