Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Jak najwięcej zarobić na IKZE?

02.12.2019 | Artykuł sponsorowany
Zastanawiasz się nad otworzeniem swojego IKZE? Świetnie! Najwyższa pora – końcówka roku to bardzo dobry moment, by zacząć odkładać na dodatkową emeryturę i płacić niższe podatki


Na rynku jest wiele różnych ofert, więc jak wybrać tę właściwą, by zarobić najwięcej? Podpowiemy Ci, jak to zrobić.
 

Po pierwsze – otwórz IKZE

Zaczniemy od podstaw – Nie zarobisz na IKZE, jeśli nie masz IKZE. Tylko które konto wybrać? Na rynku jest wiele różnych ofert. Skupmy się więc na tym, by wybrać to konto, z którym zarobisz najwięcej. Warto znaleźć instytucję skutecznie pomnażającą pieniądze inwestorów. Tę skuteczność IKZE na rynku widać w historycznych stopach zwrotu. Powinno się je analizować w różnych horyzontach czasowych: rocznym, trzyletnim czy pięcioletnim. Choć wydaje się, że różnica w  wynikach na poziomie 2% jest niewielka, to przekłada się ona znacząco na sumę wypracowanego zysku. Warto także zwrócić uwagę na relację zysku do potencjalnego ryzyka. W ostatnim rankingu IKZE opublikowanym przez Analizy Online ta relacja oceniania była pod nazwą efektywność. Największą liczbę punktów w tej kategorii  zdobyło Generali Investments TFI.

– Nasze fundusze dostępne w ramach IKZE od wielu lat wypracowują ponadprzeciętne i powtarzalne wyniki w średnim i długim okresie. Niemal w każdej badanej klasie grup porównawczych jesteśmy wśród najlepszych rozwiązań na rynku. Nie jest to dziełem przypadku, a szczegółowo zaplanowanych działań i konsekwentnie realizowanej filozofii inwestycyjnej. W naszym IKZE oferujemy do wyboru trzy gotowe portfele, oparte na strategii cyklu życia (ang. life-cycle), w których alokacja w poszczególnych starannie wybranych subfunduszach zmienia się automatycznie i zależy od liczby lat, jakie pozostały do osiągnięcia wieku emerytalnego. Mamy również czwarty wariant - indywidualny, który pozwala Klientowi na wybór 5 funduszy z puli 16 dostępnych. – mówi Jakub Maciak, Manager ds. Rozwoju Nowych Produktów w Generali Investments.
 

Po drugie – skorzystaj z ulgi podatkowej

IKZE w porównaniu do innych rozwiązań emerytalnych ma tę zaletę, że pozwala cieszyć się pierwszymi zyskami wcześniej niż dopiero na emeryturze. Środki wpłacone na IKZE w danym roku można odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym. Jeśli do końca 2019 roku zainwestujesz pełny limit IKZE i jesteś w skali podatkowej 17,75% (od 2020 roku 17%) otrzymasz 1 014,95 zł ulgi. Jeśli rozliczasz się w podatku liniowym 19% otrzymasz 1 086,42 zł ulgi. Jeśli należysz do najlepiej zarabiających, rozliczających się w skali podatkowej 32% to Twoja ulga podatkowa wyniesie aż 1 829,76 zł.
 

Po trzecie – zacznij jak najwcześniej

KNF podaje, że około 700 tys. osób w Polsce posiada konto IKZE. Jest to zaledwie 4,2% wszystkich pracujących. Im szybciej otworzysz IKZE, tym lepiej dla twoich finansów i tym więcej zarobisz. Zasada w tym przypadku jest prosta - im dłużej twoje pieniądze będą na ciebie pracować, tym większym potencjalnym zyskiem będziesz się cieszyć. Co ciekawe, IKZE można założyć już w wieku 16 lat. Mimo tego zdecydowana większość dzisiaj otwartych IKZE należy do osób powyżej 40 roku życia (70% wszystkich otwartych kont). Sugeruje to, że młodzi ludzie, którzy mają szansę zyskać najwięcej, zupełnie tej szansy nie wykorzystują. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Załóżmy że - otwieramy IKZE w wieku 25 lub 50 lat, co roku wpłacamy pełny limit (na potrzeby symulacji przyjmujemy, że tegoroczny limit, czyli 5 718 zł, nie ulega w przyszłości zmianie), jesteśmy w progu podatkowym 32%, zakładamy roczną stopę zwrotu z inwestycji na niskim poziomie 3%, a pierwszej wpłaty dokonujemy na początku roku by pieniądze pracowały jak najdłużej. Ile zyskamy?


IKZE


Różnica jest kolosalna! Jeśli rozpoczniemy odkładanie w wieku 25 lat po 40 latach suma naszych oszczędności wyniesie ponad pół miliona złotych, w porównaniu do jedynie niecałych 137 tysięcy uzyskanych z inwestycji w 50 roku życia. Z samych ulg podatkowych do naszej kieszeni wróci 73 tysiące złotych. Zakładany zysk z inwestycji to różnica aż dziewięciokrotna!
 

Po czwarte – oszczędzaj jak najdłużej

Całość środków zgromadzone na IKZE możesz wypłacić w każdej chwili, jednak biorąc pod uwagę fakt, to że pieniądze potrzebują czasu (czyt. długoterminowego i systematycznego oszczędzania) oraz regularnych wpłat, by efektywnie rosnąć, lepiej nie wypłacać ich zbyt wcześnie. Poza tym jeśli zdecydujemy się na wcześniejszą wypłatę (przed ukończeniem 65 r.ż.), to od zgromadzonych środków na koncie IKZE zapłacimy podatek dochodowy oraz podatek od zysków kapitałowych. Jeśli wytrwale będziemy gromadzić środki do 65 roku życia, nie tylko będziemy cieszyć się większą sumą na koncie, ale i zwolnieniem z 19 proc. podatku „Belki”. Przy wypłacie po 65 roku życia zapłacimy jedynie 10% zryczałtowany podatek dochodowy.  
 

Po piąte – poszukaj dodatkowych korzyści

Niekiedy TFI oferujące IKZE mają dla swoich klientów specjalne promocje. Wykorzystywanie ich to też sposób na to by zwiększyć nasz zysk. W Generali Investments od kliku lat prowadzona jest akcja IKE/IKZE First Minute.

– Od kilku lat prowadzimy w naszej firmie promocję IKE/IKZE First Minute. Jej zasady są bardzo proste - wystarczy w określonym terminie, zazwyczaj jest to do końca kwietnia, uzupełnić limity na kontach emerytalnych by zyskać atrakcyjne nagrody. W ubiegłym roku były to karty podarunkowe Allegro o wartości 50, 100 lub 200 złotych. Promocjami takie jak te doceniamy klientów, którzy systematycznie oszczędzają na emeryturę – mówi Łukasz Tymoszuk, Manager ds. Kluczowych Klientów w Generali Investments TFI
 
Skoro już znasz sposoby na zmaksymalizowanie zysków z IKZE, nie pozostaje Ci nic innego, jak wprowadzić je w życie.


Niniejszy materiał jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji usług świadczonych przez Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”). Towarzystwo działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95. Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Decyzje inwestycyjne dotyczące inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektami informacyjnymi funduszy, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. Prospekty informacyjne, Kluczowe informacje dla Inwestorów, Informacje dla Klienta AFI, tabele opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są na stronie www.generali-investments.pl.
 

TAGI:

Generali Investments TFIIKZE

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

zobacz także

↑ na górę