Wszystko ma swój czas

26.11.2019 | MM Prime TFI
Każda seria ma kiedyś swój koniec. W weekend serię kolejnych meczów z golem w Bundeslidze przerwał Robert Lewandowski, a w minionym tygodniu serię 6 tygodni wzrostowych z rzędu przerwał indeks S&P500

Rynek mógł niepokoić się o przedłużające się spory na linii USA-Chiny, ale po weekendzie sytuacja nieco się uspokoiła. Tweety Trumpa donoszą, że Chiny chcą podpisać umowę i to im bardziej zależy. Plotki natomiast głoszą, że gdyby się to szybko nie udało, Biały Dom gotowy będzie przedłużyć termin podwyższenia ceł. Skala spadku była i tak minimalna, biorąc pod uwagę wcześniejsze wzrosty. S&P500 spadł o 0,33%, a główne europejskie indeksy zniżkowały o 0,6-0,8%. Wydaje się, że aby źródłem korekty na Wall Street faktycznie mógł być jeszcze temat wojny handlowej, musiałoby dojść do zerwania negocjacji grożącego eskalacją konfliktu, bowiem przeciąganie status quo na nikim już nie robi wrażenia. Na tym tle negatywnie wyróżniała się Warszawa, a szczególnie duży spółki – WIG20 spadł o 2,04%, natomiast mWIG40 tylko o 0,3%, a sWIG80 zyskał 0,5%. Jednak to i tak jest tylko przedłużenie trendu bocznego.
 

GPW tymczasem pozostaje rynkiem relatywnie słabym, niekorzystającym na hossie na rynkach rozwiniętych. Spływające z polskiej gospodarki dane coraz częściej rozczarowują, a w środowisku ultraluźnych polityk pieniężnych prowadzonych przez główne banki centralne świata, strategia braku zmian stóp przez RPP nie jest czynnikiem przyciągającym kapitał. Także pierwsze informacje o stopie partycypacji w programie PPK na poziomie 40% są rozczarowujące. W przypadku dużych spółek jednak przeważały spadki prowokowane przez ogólnie gorsze makro (spadek marż rafineryjnych negatywnie wpłynął na kursy akcji Orlenu i Lotosu) lub gorsze wyniki, jak miało to miejsce w przypadku Tauronu, który tydzień zakończył spadkiem o ponad 6%. Lepsze od oczekiwań wyniki pozwoliły natomiast urosnąć o 2,8% węglowej JSW, jednak ta dalej ma problem z plasowaniem produkcji węgla na rynku. W końcówce sezonu wyników po dużych spółkach widać właśnie to, że brakuje lokomotyw mogących na bazie dobrych wyników i perspektyw wyciągnąć indeks WIG20 w górę na koniec roku.
 

W tym tygodniu opublikowane zostały już odczyty sprzedaży detalicznej z Polski (wynik 5,4% r/r jest nieco lepszy od konsensusu 5,1%, ale zdaniem większości ekonomistów nie będzie on miał znaczenia w kontekście decyzji RPP) oraz indeksu Ifo z Niemiec, który wyniósł 95 pkt, dokładnie spełniając oczekiwania rynku. Dziś jeszcze opublikowany zostanie indeks Dallas Fed dla przemysłu. W dalszej części tygodnia warte uwagi będą indeksy obrazujące koniunkturę na amerykańskim rynku nieruchomości, rewizja PKB za III kw. oraz indeks Chicago PMI, a także szacunki inflacji konsumenckiej za listopad dla Niemiec, Francji, Hiszpanii czy całej strefy euro.

TAGI:

Donald Trumpfundusze akcjikomentarze zarządzających

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

9
gru
Empty-hex
Spojrzenie na dane makro
Mity wokół pracowniczych planów kapitałowych
Przyszła pora na MIŚ-ie
Odejście od bezdeficytowego budżetu w Niemczech?
Skarbiec TFI podsumowuje listopad na rynkach
6
gru
Empty-hex
Czy czeka nas rajd św. Mikołaja?
13 i 14 emerytura 2020 Dla kogo i kiedy?
5
gru
Empty-hex
Co dalej z wojną handlową
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę