Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Rosnące nadzieje na poprawę nastrojów

25.11.2019 | Noble Funds TFI

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Rynek akcji
 
Rynek akcji w ostatnich dwóch tygodniach kontynuował ruch na północ – od początku miesiąca S&P500 zyskał kolejne 2% osiągając nowe historyczne poziomy. Podobne wzrosty odnotował niemiecki DAX. Powodem wzrostów było trwające ocieplenie na linii USA-Chiny i rosnące nadzieje inwestorów na poprawę sytuacji gospodarczej w następnym roku.
 
Gorzej wypadają rynki rozwijające się, które co prawda także rosną, lecz w znacznie słabszym tempie – indeks MSCI EM w dwa tygodnie zrobił +0,7%. Niestety nie miało to przełożenia na nasz lokalny rynek. Indeks WIG oraz WIG20 od początku listopada tracą odpowiednio 0,3% i 0,7%. Presji udało się oprzeć tylko małym i średnim spółkom – mWIG40 wzrósł o 0,3%, a sWIG80 o +2,0%.

Rynek obligacji
 
Po silniejszych wzrostach rentowności obligacji na początku miesiąca kolejne dni przyniosły z kolei równie silne spadki
 
dochodowości, które w większości „wyzerowały” ruch z początku miesiąca. Na rynku utrzymuje się więc trend boczny, a rentowności głównych benchmarków utrzymują się w okolicach środka przedziału obserwowanego w ostatnich miesiącach. Amerykańskie 10-latni oscylują wokół poziomu 1,75% (szczyt odbicia 1,97%), niemieckie - 0,35% (-0,23%), zaś obligacje polskie w okolicach 2,05% (2,20%). Mieszane dane makroekonomiczne nadal nie są w stanie przekonać inwestorów, iż spowolnienie, które doprowadziło do pierwszych od 10 lat obniżek stóp procentowych w USA, całkowicie dobiegło końca.

NASZE PRZEWIDYWANIA

Rynek akcji
 
  • Dane makro pozostawiają wiele do życzenia. Widzimy jednak stabilizację sytuacji w przemyśle. Jest nadzieja na poprawę z obecnych poziomów, ale na wyciąganie optymistycznych wniosków musimy jeszcze poczekać.
 
  • Szanse na podpisanie wstępnego porozumienia między USA a Chinami pozostają duże. Nie wiadomo jednak, czy będzie ono obejmowało cofnięcie choćby części z dotychczas wprowadzonych ceł handlowych.
 
  • Rynki akcyjne nadal wykazują dużą siłę – utrzymują się na historycznych rekordach oraz wykazują mniejszą zmienność niż inne klasy aktywów. Składnia nas to do bardziej pozytywnego nastawieni do rynków akcyjnych. Pozostajemy jednak wyczuleni na możliwe nagłe zmiany w otoczeniu.

Rynek obligacji
 
  • Zgodnie z tym co pisaliśmy w poprzednim komentarzu, przecenę na rynku obligacji (wzrosty rentowności) wykorzystaliśmy do zakupów i istotnego zwiększenia duration portfeli, co okazało się trafną strategią.
 
  • Nadal pozostajemy sceptyczni co do istotnej poprawy sytuacji gospodarczej na świecie, jednak można odnotować jakieś pierwsze wstępne sygnały stabilizacji. W tym kontekście, oraz ciągle zmieniających się informacji odnośnie porozumienia USA-Chiny, najbardziej optymalną strategią wydaje się być więc tzw. range trading.
 
• Realizujemy więc część zysków wygenerowanych z udanego zakupu obligacji w górkach rentowności wracając powoli do bardziej neutralnej pozycji.

TAGI:

komentarze zarządzającychobligacjerynek akcjiWIG20

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

28
maj
Empty-hex
Hossa na indeksach, korekta na spółkach technologicznych
27
maj
Empty-hex
Saxo Bank: podzielona Europa - walka o kredyty i dotacje
22
maj
Empty-hex
Okazje się skończyły
Powrót do nowej normalności
P.Kuczyński: majowe bujanie indeksami
21
maj
Empty-hex
Superfund TFI: dobre nastroje na rynku ropy
19
maj
Empty-hex
Superfund TFI: złoto i srebro - emocjonujący początek tygodnia
18
maj
Empty-hex
P. Kuczyński: realia z wolna docierają do inwestorów?
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę