Pieniądze lubią ciszę

22.11.2019 | AXA TFI
Pieniądze rządzą światem. Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Powiedzeń z pieniądzem w roli głównej jest niemało. Pieniądz motywuje, pomaga w spełnianiu marzeń, ale może być także powodem nieszczęścia.

Każdy jednak chce je posiadać, gdyż dzięki nim żyje się łatwiej i bezpieczniej spogląda się w przyszłość. Historycznie rzecz biorąc, ciężko jednak było przekonać Polaków do oszczędzania, czyli rezygnowania z części bieżącej konsumpcji. Wynikało to z ogromu niezaspokojonych potrzeb, ale także niedostatku dochodów. Wydaje się jednak, że ten stan rzeczy powoli odchodzi do przeszłości. Polacy przede wszystkim coraz więcej zarabiają i obiektywnie rzecz biorąc, stać ich na odłożenie części dochodów. Zapewne jest to jedna z przyczyn popularności pieniądza w obserwowanej obecnie dyskusji medialnej. Pojawiające się nadwyżki trzeba bowiem gdzieś zagospodarować. Niewątpliwie wpływ na to ma także gorąca dyskusja wokół dopiero raczkującego programu PPK, ale także oczekiwanych zmian w kształcie OFE. Do tej dyskusji włączane są kolejne skróty, jak IKE czy IKZE. Ludzie obeznani w temacie wiedzą, o czym mowa, ale przeciętny Polak?

On może tego dokładnie nie wiedzieć. Można mieć nadzieję, że pojawią się pozytywne efekty zażartej dyskusji w postaci popularyzacji wspomnianych skrótów w świadomości społecznej. Niech indywidualne konta emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) zyskają jak największą popularność, by zagospodarować pojawiające się nadwyżki dochodów. Do tego potrzeba jednak zaufania i ostatecznie także ciszy. Pieniądze bowiem lubią ciszę. Lubią też konsekwencję. Jedną z jej oznak jest regularność wpłat do emerytalnych programów. Najlepiej gdyby była ona miesięczna, ale niestety często roczna. Wynika to z limitu wpłat, który ujęty został w ramach kalendarzowego roku. Niech więc zbliżający się koniec obecnego roku będzie nie tylko okresem wydatków w czasie coraz popularniejszego Czarnego Piątku, ale także okresem mądrego wykorzystania możliwości, jakie dają emerytalne produkty.

IKE funkcjonują już od 15 lat, i to w niezmiennej formie, czyli bez uszczerbku przeżyły burzliwe zmiany, jakie w tym czasie spotkały OFE. Zgromadzone w nich środki są prywatne i możemy nimi w dowolny sposób dysponować. Warto wykorzystać benefity związane z tą formą inwestycji. Obecny rozgłos zapewne przeminie, gdy kurz po planowanych zmianach dotyczących OFE już opadnie. Zmiany te IKE i IKZE jednak nie dotkną i niech tak zostanie, by w spokoju środki na nich gromadzone mogły się powiększać.

Łukasz Bugaj, CFA, Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej Doradca Inwestycyjny

TAGI:

IKEIKZEkomentarze zarządzającychOFEPPK

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

9
gru
Empty-hex
Spojrzenie na dane makro
Mity wokół pracowniczych planów kapitałowych
Przyszła pora na MIŚ-ie
Odejście od bezdeficytowego budżetu w Niemczech?
Skarbiec TFI podsumowuje listopad na rynkach
6
gru
Empty-hex
Czy czeka nas rajd św. Mikołaja?
13 i 14 emerytura 2020 Dla kogo i kiedy?
5
gru
Empty-hex
Co dalej z wojną handlową
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę