Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-11-22)

22.11.2019 | Jan Chojnacki
Kończący się tydzień mija na pierwszych podsumowaniach I tury PPK. Ponadto KNF „rozdaje” kary, a premier apeluje o zmianę konstytucji na rzecz prywatności środków w PPK

Niska partycypacja w pierwszej turze PPK

Pierwsze dane płynące z rynku nie napawają optymizmem. Wygląda na to, że partycypacja w PPK w I turze wynosi około 40%. Takie wyniki przedstawił m.in. Instytut Emerytalny na bazie analizy kilkudziesięciu pracodawców. Poziom partycypacji w PPK oscylował w nich między 20 a 69%. Z kolei Paweł Borys, prezes PFR, w komunikacie na twitterze twierdzi, że w PPK jest wiele firm z partycypacją ponad 50%, w tym wiele firm z udziałem 60-70% pracowników. Średnią zaniżają spółki z partycypacją 10%, z których płyną sygnały o zniechęcaniu do PPK przez pracodawcę. Prezes PFR zapowiada reakcję w tej sprawie.

Trzeci filar pod lupą

W tym tygodniu przyglądamy się bliżej III filarowi. Polecamy nasze teksty:


 

Kary od KNF

Na wtorkowym posiedzeniu KNF podjęła decyzje w sprawie kar dla dwóch towarzystw: Altus TFI i Copernicus Capital TFI. W przypadku pierwszego z nich decyzja dotyczyła zmniejszenia  dwóch kar pieniężnych z 600 tysięcy złotych do 570 tysięcy złotych każda. Powodem było pogorszenie się sytuacji finansowej spółki. W przypadku drugiego towarzystwa KNF postanowiła nałożyć trzy kary, po 1,5 mln zł, 2 mln zł i 0,4 mln zł. Decyzję tłumaczyła m.in. przekroczeniem limitów inwestycyjnych oraz nabyciem przez fundusz Whitestone FIZ AN udziałów w jednej ze spółek, bez rzetelnej oceny jej sytuacji finansowej.

Apel premiera

Podczas swojego wtorkowego expose Mateusz Morawiecki zaapelował do posłów o zmianę Konstytucji na rzecz poprawy zaufania obywateli do systemu emerytalnego. Premier chce zagwarantować prywatność środków w pracowniczych planach kapitałowych i na indywidualnych kontach emerytalnych.

Zobacz jak komentowaliśmy tę kwestię podczas porannej transmisji na żywo na facebooku:

robert i rafał


– (…) Rozumiemy nieufność Polaków do systemu [emerytalnego, przyp.]. Nie wzięła się ona znikąd. Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących na sali. Naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję RP tak, aby zagwarantować środki w PPK i w Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Zagwarantować ich prywatność i ochronę. Tak możemy odzyskać zaufanie obywateli – mówił premier.

Fundusze Saturn TFI po trzech miesiącach

Minął termin na znalezienie towarzystw, które przejęłyby fundusze Saturna TFI, po tym jak TFI 20 sierpnia utraciło zezwolenie na prowadzenie działalności. Z 43 funduszy  37 zostało przejętych przez inne firmy zarządzające. Pozostałe zostaną zlikwidowane. Pełne zestawienie funduszy i przejmujących towarzystw udostępniamy tutaj.

Zatrzymani w sprawie GetBacku

Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne trzy osoby w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w działaniu grupy GetBack. Wśród zatrzymanych jest były członek zarządu GetBack oraz były wiceprezes i prokurent Trigon TFI.

W tym tygodniu pisaliśmy:


Zachęcamy również do obejrzenia nagrań z członkami zespołu analizy.pl w analizy.player

TAGI:

Altus TFICopernicus Capital TFIGetbackKNFlivepartycypacja w PPKpodsumowanie tygodniaPPKSaturn TFI

zobacz także

↑ na górę