Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Mimo zmienności warto mieć obligacje w portfelu

20.11.2019 | analizy.pl
W kontekście ostatnich spadków cen obligacji rodzi się pytanie, czy ta przecena to tylko korekta w długoterminowym trendzie czy może mamy już do czynienia ze zmianą dotychczasowej narracji?

Rynki i notowane na nich instrumenty, także te dłużne, poruszają się w trendach a każdy trend ma swój początek i koniec. Tymczasem silny spadek rentowności obligacji z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach na rynkach bazowych i w Polsce sprawił, że część inwestorów zapomniała o występującej na rynku zmienności.

Od początku roku na rynku panowało ogólne przeświadczenie, że sytuacja globalnej gospodarki ulegnie stopniowemu pogorszeniu – co zdawały się potwierdzać napływające dane makro. W reakcji główne banki centralne miały być zmuszone do zmiany polityki monetarnej z restrykcyjnej na bardziej łagodną (w tym do wprowadzenia programów skupu obligacji) – co też częściowo miało miejsce. Jeżeli do tego scenariusza dodamy tarcia na linii USA – Chiny w kwestii wprowadzanych taryf celnych czy ryzyko brexitu bez jakiejkolwiek umowy, to otrzymamy wytłumaczenie ogromnej popularności jaką cieszyły się wśród inwestorów instrumenty dłużne w obliczu ogólnej awersji do ryzyka.

 

Coraz mniej pesymizmu

Nic jednak nie trwa wiecznie i w ostatnich tygodniach mamy do czynienia ze zmianą oczekiwań rynkowych. Wspomniane wcześniej działania banków centralnych, wraz z malejącą liczbą negatywnych zaskoczeń w odczytach makro, zmieniły sposób w jaki inwestorzy postrzegają przyszłą koniunkturę w globalnej gospodarce – i choć trudno jest mówić o powszechnym optymizmie, to ogólny obraz maluje się już w nieco jaśniejszych barwach niż jeszcze kilka tygodni temu.
 

Pesymizm zmniejszają dodatkowo: koniec serialu pod tytułem „Brexit” oraz rosnące szanse na porozumienie handlowe pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem - i choć w swoim wtorkowym wystąpieniu prezydent Donald Trump stwierdził: „zaakceptujemy tylko taką umowę, która jest dobra dla Stanów Zjednoczonych, naszych pracowników i naszych wspaniałych przedsiębiorstw” to sukces w negocjacjach niewątpliwie zwiększyłby szanse na jego reelekcję w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA.

 

Bezchmurne niebo nad „skarbówkami”

A jak wygląda sytuacja na lokalnym podwórku? Polska zaliczana jest do tzw. low beta countries – czyli państw, którym bliżej jest pod względem zachowania do rynków bazowych niż rynków wschodzących. W efekcie, na spadające rentowności naszego długu (czyli wzrost jego ceny) miały wpływ wspomniane już wcześniej czynniki zewnętrzne.
 

Teraz, wraz ze zmianą nastrojów globalnych inwestorów, coraz większą rolę odgrywają czynniki fundamentalne. I choć nadal spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji (ze szczytem przypadającym zapewne w pierwszym kwartale przyszłego roku), to w średnim terminie nasz stosunek do krajowych obligacji rządowych nie jest wcale negatywny. Polski budżet jest w dobrej kondycji, potrzeby pożyczkowe państwa na 2020 rok sfinansowane są już w ok. 30 proc. (do końca bieżącego roku wskaźnik ten może sięgnąć nawet 40 proc.) a na horyzoncie nie widać by zbierały się ciemne chmury. Wzrost rentowności polskich obligacji jest więc – póki co – dostosowaniem ich ceny do fundamentów. Dodatkowo, za spadkami notowań obligacji – nie tylko polskich, ale i zagranicznych – stoi zapewne chęć realizacji dotychczasowych zysków w obliczu zbliżającego się końca roku.

Piotr Krawczyński, Menedżer ds. Wsparcia Sprzedaży

TAGI:

komentarze zarządzającychNN Investment Partners TFIobligacjeryzyko systematyczne

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

28
maj
Empty-hex
Hossa na indeksach, korekta na spółkach technologicznych
27
maj
Empty-hex
Saxo Bank: podzielona Europa - walka o kredyty i dotacje
22
maj
Empty-hex
Okazje się skończyły
Powrót do nowej normalności
P.Kuczyński: majowe bujanie indeksami
21
maj
Empty-hex
Superfund TFI: dobre nastroje na rynku ropy
19
maj
Empty-hex
Superfund TFI: złoto i srebro - emocjonujący początek tygodnia
18
maj
Empty-hex
P. Kuczyński: realia z wolna docierają do inwestorów?
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę