Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Premier: zmieńmy Konstytucję RP by zagwarantować prywatność PPK i IKE

19.11.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
Premier chce zagwarantować prywatność środków w pracowniczych planach kapitałowych i na indywidualnych kontach emerytalnych. Proponuje zmianę Konstytucji 

Premier Mateusz Morawiecki poświęcił kilka minut swojego prawie 2-godzinnego expose tematowi oszczędności, inwestycji i systemowi emerytalnemu. Zwrócił się do przedstawicieli wszystkich partii z propozycją.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

– (…) Rozumiemy nieufność Polaków do systemu [emerytalnego, przyp.]. Nie wzięła się ona znikąd. Dlatego mam propozycję do wszystkich siedzących na sali. Naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję RP tak, aby zagwarantować środki w PPK i w Indywidualnych Kontach Emerytalnych. Zagwarantować ich prywatność i ochronę. Tak możemy odzyskać zaufanie obywateli – mówił z mównicy sejmowej podczas expose premier Mateusz Morawiecki.

Premier odniósł się do wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych. Nazwał je pierwszym przełomowym w Polsce programem prywatnego oszczędzania. Przyznał, że dalszy rozwój Polski musi zależeć nie tylko od silnej konsumpcji, ale właśnie od silnego, polskiego, niezależnego kapitału przeznaczonego na inwestycje.

– Przyszłość musimy oprzeć o inwestycje oparte na oszczędnościach, a także na konsumpcji opartej o coraz lepsze zarobki i własne inwestycje. Dlatego jedna z najlepszych informacji, jakie dotarły do mnie w tym roku to dane GUS, z których wynika że po raz pierwszy było więcej Polaków, którzy mogą jakieś sumy zaoszczędzić, niż tych, którzy nie mogą mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wszystkie informacje o PPK znajdziesz tutaj

TAGI:

IKEMateusz MorawieckioszczędnościPPK

zobacz także

↑ na górę