Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-11-08)

08.11.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: ImageFlow / Shutterstock.com
Nowelizacja ustawy o OFE, utrata licencji przez jedno z TFI oraz zmiany w kadrach kilku towarzystw. Tak mija nam tydzień na rynku funduszy

Kończący się tydzień można uznać za udany dla inwestorów funduszy akcyjnych. Indeksy giełdowe na światowych rynkach kontynuowały wzrosty. Amerykański indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł już piąty tydzień z rzędu i znajduje się obecnie na historycznych szczytach, podobnie jak indeks S&P500 i Nasdaq. Giełdy w Europie podążyły śladem amerykańskich. Na ten moment niemiecki DAX, w porównaniu do stanu sprzed tygodnia, urósł +2,26%, polski WIG20 +2,84%, a turecki BIST100 aż +4,83%. Gorzej sytuacja wyglądała na rynku funduszy dłużnych. Rentowność obligacji na całym świecie w tym tygodniu rosła (ceny spadały). W przypadku polskich 10-letnich papierów skarbowych był to wzrost do poziomu 2,16%, w przypadku amerykańskich, wzrost do 1,91%.

Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE

Jednym z najważniejszych tematów tego tygodnia było przyjęcie przez rząd projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. Zaktualizowana ustawa mówi m.in. o przekształceniu PTE w TFI i zmianie OFE na SFIO. SFIO mają zarządzać przyszłymi IKE. Wszyscy uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy decydują się na przeniesienie na konta IKE czy na rachunek w ZUS. Korzystając z pierwszej opcji, uczestnik będzie zobowiązany ponieść 15% „opłatę przekształceniową”, która zasili Skarb Państwa. W przypadku przeniesienia środków do ZUS przeniesionych zostanie 100% środków.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

O przekształceniu OFE, a także o wojnie handlowej, rynkach akcji oraz złocie rozmawiał Robert Stanilewicz z Rafalem Bogusławskim.

dwóch

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie codziennie rano na żywo omawiamy to, co dzieje się na rynkach. 

Zobacz także: 

 

Lartiq TFI traci licencję

KNF nałożyła na Lartiq TFI (d. Trigon TFI) 5 mln zł kary za naruszenia przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz odebrała zezwolenie na prowadzenie działalności. W komunikacie KNF czytamy, że Lartiq TFI nie wykonywał bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu powierzyło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy. Chodzi oczywiście o GetBack. To ten windykator zarządzał portfelami funduszy wierzytelności i był odpowiedzialny za bieżące działanie funduszu, ściąganie należności z wierzytelności itp. Lartiq TFI utraciło umocowanie do reprezentowania funduszy. Obowiązki zarządzania i reprezentowania funduszy przejmuje ich depozytariusz. TFI przysługuje prawo odwołania się od decyzji KNF, co już zarząd spółki zapowiedział.

Ranking IKE 2019

Na stronie analizy.pl opublikowaliśmy tekst z rankingiem indywidualnych kont emerytalnych. Była to już szósta edycja rankingu, a zwyciężyło w niej IKE Plus w NN Investment Partners TFI. W rankingu IKE ocenie poddajemy trzy obszary. Są nimi efektywność, koszty oraz sama oferta IKE.

Adam Dakowicz z AgioFunds TFI złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa

30 października 2019 roku Adam Dakowicz z AgioFunds TFI złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki. Jego obowiązki przejął Dariusz Wieloch, będący do tej pory wiceprezesem firmy. Według informacji ze strony towarzystwa, Dakowicz dalej pozostaje w firmie na stanowisku dyrektora departamentu zarządzania aktywami.

Leszek Jedlecki odchodzi z NN Investment Partners TFI

Po 23 latach Leszek Jedlecki, wiceprezes zarządu spółki NN Investment Partners TFI, zrezygnował z pełnienia swoich dotychczasowych funkcji. Był on związany z towarzystwem od 1996 roku.
 
W tym tygodniu opublikowaliśmy także raporty o rynku funduszy:

TAGI:

Lartiq TFIOFEpodsumowanie tygodniaRanking IKEzmiany we władzach, akcjonariat

zobacz także

↑ na górę