Wyniki funduszy inwestycyjnych (październik 2019)

05.11.2019 | Jan Chojnacki
Wzrosty na globalnych rynkach przełożyły się na solidne wyniki krajowych funduszy inwestycyjnych w październiku

To był udany październik na globalnych rynkach akcji. Odzwierciedlający globalną koniunkturę na największych giełdach indeks MSCI AC World urósł w miesiąc o 2,6%. Do czego przyłożyły się spółki notowane w Stanach Zjednoczonych, szeroko pojęte rynki wschodzące oraz europejskie. Jednym z nielicznych wyjątków była giełda turecka. Bardzo przeciętnie na tle reszty świata wypadł polski parkiet. Wzrostowi apetytu na akcje towarzyszył spadek cen obligacji na rynkach bazowych (Stany Zjednoczone, Niemcy). W Polsce z kolei rentowność 10-letnich papierów utrzymywała się na poziomie bliskim 2,00%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

W takich warunkach ponad trzy czwarte krajowych funduszy inwestycyjnych wypracowała dodatnią stopę zwrotu. Zwycięzcami zestawienia są fundusze akcji azjatyckich bez Japonii, które przyniosły inwestorom średnio 2,2% zysku. Najlepszym w tej grupie okazał się Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu, którego notowania wzrosły na przestrzeni października o 4%.
wyniki funduszy inwestycyjnych październik

Na uwagę zasługują również fundusze rynku surowców - metali szlachetnych, które znalazły się w drugim miejscu zestawienia ze średnim wynikiem 1,9%. Cena złota wzrosła w październiku o ponad 2,6%, co przełożyło się zarówno na ceny akcji spółek działających na „złotym” rynku jak i na instrumenty powiązane z jego ceną. Najlepszym wynikiem może pochwalić się PKO Akcji Rynku Złota, którego jednostki w jeden miesiąc przyniosły 7,2% zwrotu. Gdy na giełdach całego świata było „zielono” naturalnie dobre wyniki wypracowywała większość funduszy akcji zagranicznych. Nieco słabiej radziły sobie jednak fundusze z grupy europejskich rynków wschodzących, co może dziwić zważywszy na to, że indeks MSCI EM Eastern Europe wzrósł aż o 7,5%. W przypadku indeksu to była jednak zasługa dużego udziału giełdy rosyjskiej, która w październiku miała się świetnie. W przypadku wspomnianych funduszy, ciążył wysoki udział akcji tureckich, które już zdążyły przyzwyczaić do wysokiej zmienności. Nie jest więc zaskoczeniem, że „czyste” fundusze akcji tureckich znalazły się na samym końcu październikowego zestawienia wyników.

Dodatnie wyniki w październiku wypracowała większość szeroko pojętych funduszy dłużnych – zarówno obligacji skarbowych jak i korporacyjnych; polskich jak i globalnych. Najlepsze okazały się funduszy obligacji rynków wschodzących. Ponad 3,0% dały zarobić PZU Dłużny Rynków Wschodzących oraz NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna).

TAGI:

fundusze akcjiTurcjawyniki funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę