PPK: 4 dni na zawarcie umów o zarządzanie

21.10.2019 | analizy.pl
Źródło: Shutterstock.com
Zbliża się termin, do którego firmy zatrudniające przynajmniej 250 osób muszą podpisać umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową. Umowę na prowadzenie PPK muszą zawrzeć do 12 listopada

PPK

Umowa o zarządzanie PPK to umowa zawarta pomiędzy pracodawcą i wybraną w porozumieniu z pracownikami instytucją finansową. Obecnie PPK oferuje 20 takich firm. Z kolei umowa o prowadzenie PPK to umowa zawarta przez pracodawcę, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Sprawdź instytucje oferujące PPK

ZAMÓW KONSULTACJĘ i spersonalizowany raport dotyczący wyboru instytucji zarządzającej PPK. Kompleksowo analizujemy oferty wszystkich instytucji zarządzających. Zwracamy uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty, w tym na: doświadczenie, efektywność zarządzania kapitałem, kadrę zarządzającą, pomoc w obsłudze programu czy koszty.
 

Jak wybrać PPK. Doradztwo przy wyborze PPK.

Jak poinformował na Twitterze wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk 18 października były podpisane 2672 umowy o PPK z ok. 3,9 tys. zobowiązanych firm. Tylko w piątek przybyło ich 215. Blisko co trzecia umowa została podpisana z PKO TFI. Towarzystwo to pochwaliło się, że 21 października miała 1000 podpisanych umów.

Wprowadzenie PPK do systemu emerytalnego zostało pozytywnie ocenione przez specjalistów z firmy konsultingowej Mercer. W najnowszej edycji corocznego raportu Melbourne Mercer Global Pension Index Polska zdobyła 57,4 na 100 możliwych do uzyskania punktów. Choć to niewiele (ocena C w skali od A-najwyższa do E-najniższa), to wartość polskiego indeksu wzrosła z 54,3 w 2018 r. Analitycy Mercera dość enigmatycznie tłumaczą wyższą ocenę koniecznością rozłożenia 75% środków [zgromadzonych w PPK, przyp.] na strumień dochodów rozłożony na raty.

Przeczytaj także: Wszystko o PPK

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od lipca pracownicze plany kapitałowe wdrażają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Zobowiązanych do wprowadzenia PPK jest ok. 4 tys. największych firm. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych 7-8 mln osób.

TAGI:

PPK

zobacz także

↑ na górę