Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-10-18)

18.10.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: Shutterstock.com
AXA może wycofać się z Polski, największe firmy podpisują umowy o PPK, a Wielka Brytania jest coraz bliżej wyjścia z Unii Europejskiej. Z kolei na rynkach finansowych panuje nastrój sprzyjający bardziej ryzykownym aktywom

Mijający tydzień można uznać za udany dla globalnych inwestorów. Zarówno indeksy amerykańskie, jak i europejskie rosły. Jak do tej pory amerykański S&P500 wzrósł na przestrzeni tygodnia o 0,93%, niemiecki DAX o 1,1%, z kolei polski WIG, po piątkowych spadkach znajduje się na podobnym poziomie, co na koniec poprzedniego tygodnia. Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich nieco wzrosła z 1,73% do 1,75%, podobnie w przypadku papierów polskich z 2,00% do 2,03% (dane na godz. 15:00).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

AXA może wyjść z Polski

We wtorek agencja prasowa Reuters podała informację, że francuski ubezpieczyciel AXA myśli o sprzedaży swoich biznesów w Europie Środkowej tj. Polsce, Czechach i Słowacji. Te informacje nie zostały jeszcze skomentowane przez AXA Polska, ani przez potencjalnych nabywców, których Reuters wymienił w artykule (tj. PZU, Generali, Allianz).

2296 zawartych umów o PPK

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, poinformował na Twitterze, że duże firmy zawarły już 2296 umów o PPK z instytucjami finansowymi. Jest to już prawie 60% firm z pierwszej kohorty. Paweł Borys, prezes PFR, dodał, że partycypacja waha się średnio od 20% do 80%. W efekcie zrewidował swoje prognozy. Jak mówi, sukcesem byłaby 40-50 proc. udział pracowników w PPK.

PKO TFI z trzema nowymi funduszami

PKO TFI zapowiada uruchomienie trzech nowych funduszy do końca tego roku w ramach parasola FIO. Jeden z nich to dokonujący aktywnej selekcji najlepszych dostępnych na rynku światowym funduszy inwestujących w obligacje wysokodochodowe, drugi to fundusz indeksowy obligacji polskich śledzący indeks TBSP, trzeci zaś będzie inwestował w akcje spółek z całego świata działających proekologicznie.

Brexit na ostatniej prostej?

Porozumienie na temat nowej umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej zostało ogłoszone w czwartek przez brytyjskich i europejskich negocjatorów. Boris Johnson ma trudności z uzyskaniem odpowiedniego poparcia ze strony brytyjskich posłów, przez co nie ma pewności co do uzyskania kluczowej decyzji parlamentu w sobotę. Przewodniczący Partii Pracy, Jeremy Corbyn, powiedział, że umowa może być odrzucona, gdyż jest ona nawet gorsza od wypracowanej przed rokiem przez Theresę May.

PKB Chin rośnie w najwolniejszym tempie od 30 lat

Z piątkowych danych National Bureau of Statistics wynika, że chińska gospodarka urosła w trzecim kwartale o 6% w porównaniu w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Jest to najniższa dynamika wzrostu od 30 lat. Na obecną kondycję chińskiej gospodarki duży wpływ ma wojna handlowa z USA i w związku z tym spowolnienie w sektorze produkcyjnym.

W tym tygodniu pisaliśmy:


TAGI:

AXA TUiRBrexitChinyPKO TFIpodsumowanie tygodniaPPK

zobacz także

↑ na górę