2296 zawartych umów o PPK

16.10.2019 | analizy.pl
Źródło: Shutterstock.com
Ponad 2296 umów zawarły duże firmy z instytucjami finansowymi na prowadzenie u nich Pracowniczych Planów Kapitałowych  poinformował na Twitterze wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Marczuk zaznaczył, że jest to już prawie 60 proc. firm z pierwszej fali.  Tempo podpisywania w ostatnich dniach szybkie  ocenił wiceszef PFR. 

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Prezes PFR Paweł Borys dodał, że będzie duży rozstrzał jeśli chodzi o partycypację. Wyniesie ona od 20% do 80%.  Sporo zależy od podejścia pracodawcy. Średni wynik 40-50 proc. na pierwszym etapie byłby bardzo dobry. Wszędzie upowszechnienie tego typu programu zajmuje lata, a co dopiero w Polsce po historii OFE  napisał na Twitterze Borys. Jego zdaniem w małych i średnich firmach będzie on niższy, a w administracji - wyższy. - Całość może uda się 40-50 proc. na początku. I jeżeli system się zakorzeni, ludzie zobaczą środki z OFE na prywatnych IKE, nie będzie próby zmian w PPK, to po 4-6 latach partycypacja powinna wychodzić w okolice 50-60 proc.  dodał.

PFR liczył wcześniej, że w ciągu 4-6 lat udział pracowników w programie PPK osiągnie 70 proc.

Przeczytaj także: Wszystko o PPK

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od lipca Pracownicze Plany Kapitałowe wdrażają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Zobowiązanych do wprowadzenia PPK jest ok. 4 tys. największych firm. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

TAGI:

Bartosz MarczukPPK

zobacz także

↑ na górę