Wojny handlowe wpływają na światowy wzrost gospodarczy

09.10.2019 | Skarbiec TFI
Kryzys w relacjach handlowych nie tylko szybko eskaluje, ale wpływa na plany inwestycyjne przedsiębiorstw, niejako generując samospełniającą się przepowiednię – spowolnienie koniunktury.

Cła które weszły w życie z początkiem miesiąca powodują pogorszenie się sentymentu wśród producentów (wskaźnik ISM za wrzesień), a także konsumentów (poniżej wykres – stopa bezrobocia oraz chęć zakupu nowych dóbr AGD przez amerykańskich konsumentów).

Z początkiem miesiąca weszły w życie podwyżki taryf celnych z 10 do 15% na import chińskich towarów o wartości 300 mld USD oraz w drodze odwetu cła  w wielkości 5-10% na import z USA do Chin o wielkości 75mld USD. Europejski Bank Centralny zdecydował o luzowaniu polityki pieniężnej. Oprócz obniżki najważniejszej dzisiaj stopy depozytowej, EBC ponownie uruchomił skup aktywów oraz zdecydował się wspierać banki, które cierpią przez obniżki, poprzez system różnicowania oprocentowania depozytów. Wydaje się, że o ile luzowanie nie zaskoczyło rynku, a wręcz nie spełniło oczekiwań, o tyle troska o wyniki banków, mimo wcześniejszych zapowiedzi, została odebrana jako zaskoczenie. To o tyle zaskakujące, że kapitalizacja europejskich banków ma dziś wielkość orzeszka w porównaniu do olbrzymich aktywów systemu bankowego, więc działanie EBC w tym względzie jest raczej drastycznie spóźnione niż kontrowersyjne.

unemployment


Chiny odpowiadają za 45% światowych inwestycji, a producentami dóbr inwestycyjnych są m.in. Japonia i Niemcy, czyli kraje, gdzie stopy procentowe już są ujemne, a koniunktura ostro hamuje. Polska gospodarka jest pod wpływem hamowania w Niemczech. W odpowiedzi na pogarszającą  się sytuację w gospodarce rząd niemiecki ogłosił pakiet klimatyczny, który ma do 2023 roku wynieść 54 mld EUR wspierający inwestycje środowiskowe. Wbrew nadziejom, nie jest ona rodzajem stymulacji fiskalnej. Na pierwszym planie pozostała u nas kwestia kredytów frankowych, szczególnie indeksowanych do kursu franka, w świetle spodziewanego, niekorzystnego dla banków wyroku TSUE. Sprawa ma na tyle tektoniczny wymiar dla polskiego systemu bankowego (według różnych szacunków ok. 60 mld zł dla sektora), że ponownie miała istotny wpływ na kursy banków, cały indeks, a także w mniejszym stopniu na kurs walutowy i lokalny rynek obligacji.

FED zgodnie z oczekiwaniami wycofał się z twierdzenia o jednorazowej korekcie w środku cyklu i po raz drugi podjął decyzję o obniżce niepotrzebnie zaskakując jastrzębim komunikatem. Atak na saudyjskie instalacje naftowe miał tylko przejściowy wpływ na ceny ropy i nie doprowadził do dalszych wzrostów cen złota ani poważnych spadków na rynku akcji.

W przypadku gdy banki centralne nie dostarczają oczekiwań rynkowych, reakcja przy spowalniającej gospodarce i zyskach może być dla rynku akcji  negatywna (poniżej wykres zmiany kwartalnego zysku dla indeksu SP500).

S&P


Paweł Gierczak – zarządzający
Kamil Sobolewski – główny strateg i zarządzający

TAGI:

komentarze zarządzającychSkarbiec TFI


Pozostałe komentarze

18
paź
Empty-hex
Co się stanie gdy globalne spowolnienie uderzy z pełną siłą?
16
paź
Empty-hex
Bezpieczne aktywa górą
15
paź
Empty-hex
Rynki akcji zdają się nie dostrzegać powagi sytuacji
14
paź
Empty-hex
Dobry czas dla spółek paliwowych
9
paź
Empty-hex
Wojny handlowe wpływają na światowy wzrost gospodarczy
Wrześniowa korekta na rynku obligacji okazją do tańszych zakupów
8
paź
Empty-hex
Europejskie instrumenty o stałym dochodzie oferują wartość nawet przy ujemnej rentowności
7
paź
Empty-hex
Millennium: komentarz miesięczny
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę