Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Obligacje oszczędnościowe coraz popularniejsze

16.09.2019 | Anna Zalewska
Źródło: Jacek Bieniek / Shutterstock.com
Ostatnie miesiące przyniosły wyraźny wzrost popularności obligacji oszczędnościowych. W samym sierpniu nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup 1,75 mld zł - najwięcej w historii


Rekordy sprzedaży biją obligacje 4-letnie indeksowane inflacją. W samym sierpniu sprzedaż wyniosła 771,5 mln zł, a licząc od początku roku – 3,2 mld zł. Ich oprocentowanie oparte jest o inflację. W pierwszym roku oszczędzania kupon wynosi 2,40% (czyli jest niższe od inflacji, która w sierpniu wyniosła 2,9%). W kolejnych latach oprocentowanie jest obliczane według wzoru inflacja + marża 1,25 pkt proc. Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Więcej: Wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych

W sierpniu zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 3-miesięczne (27%) i 2-letnie (17%). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 10-letnie (10%) oraz 3-letnie (1%). Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ przeznaczono 11,2 mln zł.

W sumie w 8 miesięcy sprzedaż obligacji oszczędnościowych przekroczyła 10,5 mld zł i była o blisko 1/3 wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Mimo rekordów sprzedaży, obligacje oszczędnościowe mają wciąż marginalne znaczenie w strukturze oszczędności Polaków. Na koniec lipca ich łączna wartość w portfelach Polaków wynosiła 23,2 mld zł, co odpowiada zaledwie 1,5% oszczędności. Najwięcej pieniędzy Polacy trzymają na lokatach - blisko 870 mld zł.

TAGI:

wartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę