Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-09-13)

13.09.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Shutterstock.com
Wieści z rynku PPK, przesunięcie terminu likwidacji OFE oraz zmiany kadrowe w KNF, to niektóre z najciekawszych wiadomości mijającego tygodnia

Już prawie 900 umów o PPK podpisali najwięksi pracodawcy z instytucjami zarządzającymi. Wieść niesie, że rynek jest mocno skoncentrowany wokół dwóch największych graczy – PKO TFI i TFI PZU. Według „DGP” pierwszy z nich na koniec sierpnia miał podpisane ponad 300 umów. Tylko nieco mniej drugi z nich. Wszystko wskazuje na to, że dużymi graczami będą również Aviva Investors TFINationale-Nederlanden PTENN Investment Partners TFIAXA TFI czy Esaliens TFI. Wszystkie chwalą się co najmniej kilkudziesięcioma wygranymi przetargami.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Koniec OFE nie taki bliski

W czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” czytamy, że prace nad ustawą likwidującą OFE zostaną wznowione po październikowych wyborach. Oczywiście, o ile wygra partia obecnie rządząca. O opóźnieniach poinformował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
 

Zmiany kadrowe w KNF

Maciej Kurzajewski nie kieruje już pracami Departamentu Firm Inwestycyjnych w KNF. Obejmie stanowisko związane z innym obszarem rynku kapitałowego. W związku z rozwojem kryptowalut i nieregulowanych form pozyskiwania kapitału np. poprzez crowdfunding, KNF powierzyła mu stanowisko doradcy odpowiedzialnego m.in. za analitykę wspomnianych obszarów. Jak podaje „Parkiet” na razie nie wiadomo, kto obejmie jego miejsce w Departamencie FI. Tymczasowo obowiązki przejęła Magdalena Łapsa-Parczewska, dyrektor zarządzająca pionem nadzoru nad rynkiem kapitałowym.  
 

Aktywa i sprzedaż funduszy inwestycyjnych

W sierpniu wyraźnie wzrosły aktywa funduszy inwestycyjnych. Na koniec miesiąca było to 260,1 mld zł (+0,6% m/m). Głównie dzięki świetnej sprzedaży funduszy dłużnych i wysokiej wpłaty do jednego dedykowanego funduszu zamkniętego. W związku z korektą, która przetoczyła się przez rynki akcji na całym świecie i ujemnym bilansem sprzedaży, o 1 mld zł spadły aktywa funduszy akcji. Trwa również zła passa funduszy absolutnej stopy zwrotu. Ich aktywa spadły do prawie 7 mld zł. Sierpień był 21 miesiącem z rzędu z ujemnym bilansem sprzedaży w tej kategorii.
 

Ratingi dla funduszy Skarbiec TFI

W mijającym tygodniu przyjrzeliśmy się ofercie funduszy Skarbiec TFI – pod lupę wzięliśmy fundusze z różnych kategorii. Cztery z nich po raz pierwszy od momentu zawieszenia, otrzymały ocenę. Fundusze Skarbca znane są z ciekawej strategii inwestycyjnej, skierowanej raczej do świadomych inwestorów. 

TAGI:

KNFOFEpodsumowanie tygodniaPPKprzyszłość OFESkarbiec TFI

zobacz także

↑ na górę