Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Pierwsze wpłaty do funduszy w PPK

11.09.2019 | Anna Zalewska
Źródło: diego matteo muzzini / Shutterstock.pl
Do 13 wzrosła liczba funduszy, do których wpłacono pierwsze wpłaty uczestników PPK. Samych umów o PPK jest już blisko 900

ZAMÓW KONSULTACJĘ i spersonalizowany raport dotyczący wyboru instytucji zarządzającej PPK. Kompleksowo analizujemy oferty wszystkich instytucji zarządzających. Zwracamy uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty, w tym na: doświadczenie, efektywność zarządzania kapitałem, kadrę zarządzającą, pomoc w obsłudze programu czy koszty.
 

Jak wybrać PPK. Doradztwo przy wyborze PPK.


Pierwsze fundusze zdefiniowanej daty przygotowane w ramach PPK uruchomiło PKO TFI – w połowie sierpnia, kiedy zarejestrowano wpłaty do 5 subfunduszy. 9 września ruszyły natomiast notowania funduszy zarządzanych przez Nationale-Nederlanden PTE, do których dokonano wpłaty. Towarzystwo uruchomiło od razu pełen zestaw wszystkich 8 funduszy zdefiniowanej daty.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Sprawdź: notowania i wyniki funduszy działających w ramach PPK

To ważny dzień nie tylko dla nas, ale także dla całego programu PPK. Od dziś można śledzić wyniki wszystkich 8 Funduszy Zdefiniowanej Daty, w których pomnażane są wpłaty uczestników PPK. Jesteśmy technicznie i operacyjnie gotowi na zarządzanie PPK – mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE. 

Od lipca programy PPK wdrażają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Do 10 września umowy podpisało ok. 890 spośród ok. 4,1 tys. firm spełniających kryteria dużej spółki. Największy wysyp umów spodziewany jest w październiku.

Pierwsze dane płynące z rynku świadczą o wysokiej koncentracji. Spośród 20 instytucji finansowych oferujących PPK najwięcej umów zawarły dotychczas PKO TFI i TFI PZU. Według Gazety Prawnej PKO TFI w końcu sierpnia miało podpisanych ponad 300 umów na zarządzanie PPK, w tym z kilkudziesięcioma firmami prywatnymi z kapitałem zagranicznym zatrudniającymi po kilka tysięcy pracowników. W PZU TFI liczba podpisanych umów zbliżała się kilka dni temu do 300 (zatrudniających łącznie ponad 100 tys. pracowników), a kolejnych ponad 150 było w przygotowaniu.

Aviva Investors TFI zawarła dotychczas 105 umów o zarządzaniu PPK, z firmami zatrudniającymi łącznie 60 tys. pracowników. Kolejne 86 firm podpisało listy intencyjne lub zadeklarowało wybór oferty. – Codziennie prowadzimy rozmowy z kolejnymi przedsiębiorstwami w całym kraju. Jesteśmy na dobrej drodze, aby przekroczyć nasz cel, jakim jest 10% udział w rynku PPK – powiedział Marek Przybylski, prezes Aviva Investors TFI.

Nationale-Nederlanden PTE zawarło natomiast blisko 100 umów z firmami, prowadzi zaawansowane rozmowy z kilkuset kolejnymi. Jak informowała kilka dni temu rzeczniczka NN, firmy, z którymi został potwierdzony wybór, jak również finalizowane są rozmowy, zatrudniają łącznie ponad 320 tys. pracowników.

NN Investment Partners TFI zbliża się do 100 wygranych przetargów z przedstawicielami międzynarodowych grup kapitałowych i walczy o kolejne. Investors TFI nawiązało współpracę z ponad 50 pracodawcami zatrudniającymi ok. 40 tys. pracowników (w tym są podpisane umowy o zarządzanie PPK oraz firmy, z którymi finalizowane są formalności). 

Z kolei AXA TFI ma 120 wygranych przetargów w firmach zatrudniających łącznie 90 tys. pracowników, w tym podpisanych umów jest 40, a zgłoszonych do PFR - 21. – Każdego dnia przybywa nowych kontraktów. Dużo zależy od partycypacji, ale wszystko wskazuje na to, że osiągniemy zakładany, 10-procentowy udział w określonym przez nas segmencie firm prywatnych – mówi Mateusz Gołąb, szef projektu PPK w AXA.

Esaliens TFI ma ponad 50 pozytywnych decyzji o współpracy. - Są to spółki zarówno o kapitale zagranicznym, jak i krajowym. Największy pracodawca, który wybrał ofertę PPK Esaliens, obecnie zatrudnia ponad 10 tys. pracowników - zdradza Jacek Treumann, członek zarządu Esaliens TFI SA.

O sukcesie PPK nie będzie świadczyć sama liczba podpisanych umów, ale to, ilu pracowników pozostanie w PPK, a ilu zrezygnuje z uczestnictwa. Jak wynika z doświadczeń krajów, które wprowadziły podobne programy, wysokiej stopie partycypacji sprzyja automatyczny zapis (konieczność złożenia specjalnej deklaracji o rezygnacji), a także … czas. W krajach, w których wprowadzono podobne programy, z czasem wskaźnik ten rósł i obecnie w Wielkiej Brytanii wynosi ok. 90%, a w Stanach Zjednoczonych ok. 75% - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji IGTE. Spodziewa się, że w Polsce stopa partycypacji na początku wyniesie ok. 50%, a w perspektywie 4-6 lat wzrośnie do ok. 80%.
 
Pierwsza tura pozyskiwania największych firm będzie trwać do 25 października – wtedy mija ostateczny termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Od stycznia 2020 roku obowiązek wprowadzenia PPK będą miały także firmy zatrudniające co najmniej 50 osób.

TAGI:

PPK

zobacz także

↑ na górę