Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Przyjrzeliśmy się jednej z najodważniejszych ofert funduszy

10.09.2019 | analizy.pl
Źródło: Twinsterphoto / Shutterstock.com
Początek roku szkolnego w Ratingach to dwie aktualizacje  i cztery nowe oceny dla funduszy z oferty Skarbiec TFI z dotychczas zawieszonymi notami

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Chociaż zazwyczaj przy publikacji Ratingów zestawiamy ze sobą produkty różnych TFI, dziś skupiliśmy się na jednym towarzystwie. Stoi za tym chęć podsumowania w jednym miejscu zmian, jakie zaszły w wybranych funduszach, a które w przypadku czterech z nich spowodowały zwieszenie oceny. Dzisiejsza aktualizacja jest efektem przeglądu przeprowadzonej „modernizacji”, zarówno w kontekście nowo zatrudnionej kadry, jak i zmodyfikowanych strategii inwestycyjnych. Równocześnie realizowany przez obecnych menedżerów styl zarządzania wciąż się ugruntowuje, co również mieliśmy na uwadze podczas nadawania Ratingów.


Aby poznać pełną treść Ratingów zaprezentowanych funduszy, kliknij ich nazwy wymienione w dalszej części wiadomości. Jeśli chcesz sprawdzić dowolny Rating, sprawdź sekcję RATINGI na stronie głównej serwisu.

Z nowymi ocenami wystartowały fundusze akcji polskich oraz mieszane. Warto podkreślić, co jest wspólnym mianownikiem sposobu zarządzania częścią udziałową wszystkich tych rozwiązań. Charakteryzuje je mianowicie dość agresywne podejście do konstrukcji portfela. Przejawia się ono w silnej koncentracji walorów (ich niewielkiej liczbie), dużej skali zakładów z rynkiem oraz ponadprzeciętnej alokacji w akcje. Są to zatem produkty skierowane do świadomych inwestorów, z jednej strony zorientowanych na maksymalizację stopy zwrotu, a z drugiej tolerancyjnych wobec ryzyka, które może być wyższe niż w konkurencyjnych rozwiązaniach. Naturalnie jeśli chodzi o fundusze mieszane część dłużna pełni w nich stabilizującą rolę i przeciwwagę dla agresywnej części udziałowej, jednak nie na tyle, aby „decydować” o pozycji tych rozwiązań wśród rywali.

Ofensywne nastawienie do rynku sprzyja jak dotąd funduszowi Skarbiec Małych i Średnich Spółek oraz Skarbiec III Filar, choć nie bez pewnych potknięć. Wymieniona para jest nieprzypadkowa, gdyż oba fundusze znajdują się pod wodzą tego samego zarządzającego (Michał Stalmach), który przemyca w nich podobne pomysły inwestycyjne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że fundusze dedykowane przynajmniej częściowo krajowemu rynkowi akcji w Skarbiec TFI czerpią z doświadczeń zespołu analizującego zagraniczne parkiety akcji, dzięki czemu wzbogacone są o dość szeroką dywersyfikację geograficzną. Powracając jednak do dwóch omawianych rozwiązań – doceniając ich potencjał i skuteczność w podejmowanych zakładach, przyznaliśmy im wyróżniające 4 gwiazdki.

Nieco gorzej odważny styl zarządzania sprawdza się dotychczas w przypadku Skarbiec AkcjaSkarbiec Waga, za których sterami stoi Jakub Menc. Nie brakowało tu momentów z pokaźną przewagą wobec średniego wyniku w grupie, ale marazm na krajowej GPW w ostatnim czasie okazał się nieco zgubny dla wymienionych produktów. Z racji tej zmiennej kondycji, zdecydowaliśmy się na neutralne oceny.

Przyjrzeliśmy się również dwóm funduszom dłużnym z oferty Skarbiec TFI – Skarbiec Konserwatywny oraz Skarbiec Dłużny Uniwersalny. W jednym jak i drugim charakterystycznym elementem, który wpłynął pozytywnie (w naszych oczach) na konstrukcję portfela, było dość znaczące otwarcie się na zagraniczne rynki obligacji. W dobie niskich stóp procentowych poszukiwanie dodatkowego zysku w różnych zakątkach globu może mieć kluczowe znaczenie. Zarówno to, jak i solidne wyniki w przypadku Skarbiec Konserwatywny wpłynęły na podwyżkę dotychczasowej, 2-gwiazdkowej noty do oceny neutralnej. Bardzo dobra passa towarzyszy również Skarbiec Dłużny Uniwersalny z osobą Kamila Sobolewskiego za sterem od końcówki 2018 r. Elastyczność i dynamika, które wydają się obecnie cechować wspomniane rozwiązanie działają sprzyjająco na jego pozycję w grupie, choć wcześniej ponadprzeciętne wyniki nie były jego domeną. Stąd 3-gwiazdkowa ocena, z perspektywą na podwyżkę w razie ugruntowania bieżącej przewagi.

Dział Ratingów


TAGI:

ratingi i analizy funduszySkarbiec TFI

zobacz także

↑ na górę