Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

5 fundamentów dobrej emerytury

10.09.2019 | analizy.pl
Źródło: Gonzalo Aragon / Shutterstock.com
Obecnie ludzie żyją dłużej niż kiedykolwiek w historii i spędzają więcej czasu na emeryturze niż poprzednie pokolenia. To wymaga zupełnie nowego podejścia - uważa Mike Mansfield, dyrektor programowy Centrum Badań Długowieczności i Emerytur Aegon

Aegon przez ostatnie 8 lat prowadził badania dotyczące postaw ludzi i gotowości do przejścia na emeryturę w 15 krajach, w tym w Polsce. Z najnowszego badania wynika, że Polacy są na końcu światowej stawki jeśli chodzi o przygotowanie do emerytury.

Przeczytaj: Raport Aegon: Czy Polacy oszczędzają na emeryturę?

Raport ten koncentruje się na wzmocnieniu pozycji jednostki w celu osiągnięcia bezpiecznej emerytury w zmieniającym się świecie. – Potrzebna jest nowa umowa społeczna, która powinna obejmować nowych partnerów społecznych, takich jak nauczyciele, organizacje pozarządowe, usługi finansowe oraz branżę opieki zdrowotnej – powiedział Mike Mansfield podczas konferencji IGTE „Kapitał emerytalny i rynek kapitałowy”. Nowa umowa powinna uwzględniać potrzebę redystrybucji odpowiedzialności w zakresie finansowania i przygotowania do przejścia na emeryturę. Powinna zapewniać bezpieczeństwo, pozwalając ludziom starzeć się z godnością, unikać ubóstwa w starszym wieku i zapewnić, aby osoby słabsze nie pozostały w tyle.

Umożliwianie jednostkom przygotowania się na przyszłość to nie tylko oszczędzanie pieniędzy na okres emerytury. Chodzi także o utrzymanie zdrowia i aktualizowanie swoich umiejętności, tak by móc się dostosować do zmian na rynku pracy i kontynuować pracę, do czasu, w którym pracownik sam zdecyduje, że nadszedł odpowiedni czas na emeryturę – mówił Mansfield.

Ekspert Aegonu przedstawił pięć zasad dobrego przygotowania się do emerytury.
 

1. Zacznij oszczędzać wcześnie, oszczędzaj regularnie

Wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania (nawet jeśli chodzi o odkładanie niewielkiej kwoty) to najlepszy sposób na zgromadzenie oszczędności. Dla przykładu, rozpoczęcie oszczędzania w wieku 20 lat 8% rocznej pensji, przyniesie dochód na emeryturze na poziomie 153% obecnych dochodów, podczas gdy opóźnienie rozpoczęcia oszczędzania o 10 lat – już tylko 80%.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Jednym ze sposobów zachęcających do oszczędzania na emeryturę jest zastosowanie ekonomii behawioralnej. Wiele krajów wprowadza plany emerytalne, które mają domyślnie włączone opcje zapisu, aby dać ludziom „impuls” do oszczędzania na emeryturę. Stany Zjednoczone wprowadziły automatyczny zapis w 2006 r. na zasadzie dobrowolności na poziomie planu, a Wielka Brytania zrobiła to w 2012 r., stosując model „miękkiego przymusu” (rezygnacji) na poziomie planu. 
 

2. Opracuj pisemną strategię emerytalną

Spisanie takiego planu prawdopodobnie pomoże go lepiej przemyśleć i sprawdzić, czy jest się na dobrej drodze do realizacji planu. Tylko 16% pracowników na całym świecie ma pisemny plan przejścia na emeryturę, w Polsce jeszcze mniej - 8%.
 

3. Stwórz plan awaryjny

Warto mieć plan gwarantujący odpowiednie fundusze na wypadek nieprzewidzianych okoliczności zmuszających ich do przejścia na wcześniejszą emeryturę, np. z powodu złego stanu zdrowia.
 

4. Prowadź zdrowy styl życia

Zachowanie sprawności i dobrego stanu zdrowia może pomóc dłużej utrzymać się na rynku pracy, co z kolei pozwoli odłożyć więcej na emeryturę i później zacząć korzystać z oszczędności. Oznacza też, że w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego pracownicy będą mogli cieszyć się aktywniejszą aktywną emeryturą i ponosić mniejsze koszty opieki zdrowotnej.
 

5. Ucz się przez całe życie

Dobre przygotowanie do emerytury wymaga też adaptacji do warunków rynku pracy i zdobywania nowych umiejętności przez osoby w każdym wieku, choćby po to, by móc świadomie dokonywać wyborów w planach emerytalnych. 

TAGI:

AEGONemerytura

zobacz także

↑ na górę