Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-09-06)

06.09.2019 | Jan Chojnacki
W Krynicy odbyło się Forum Ekonomiczne, a na giełdzie pojawiają się nowe fundusze indeksowe

W mijającym tygodniu odbyło się XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Jest to największe wydarzenie tego typu w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W wywiadach dla „Parkietu” mogliśmy przeczytać wypowiedzi osób związanych z polską gospodarką. Tematami do dyskusji były przyszłość rynków krajów z naszego regionu i ich konwergencja do krajów zachodnich, nowe instrumenty finansowe wprowadzane do obrotu czy wdrażane w Polsce Pracownicze Plany Kapitałowe.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Nowe fundusze indeksowe i ETF

Na jednym z paneli dyskusyjnych krynickiego forum prezesi giełd z Grupy Wyszehradzkiej, tj. Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a także Chorwacji, Rumunii i Słowenii podpisali list intencyjny dotyczący rozpoczęcia publikacji nowego indeksu giełdowego CEEplus, obejmującego spółki z krajów tych państw. Za jego kalkulację odpowiedzialna ma być polska GPW. Przy okazji, TFI PZU poinformowało o utworzeniu nowego funduszu pasywnego odwzorowującego ten indeks. W portfelu ma znaleźć się 100 najbardziej płynnych akcji spółek wyrażonych w kilku walutach.

3 września ruszyły notowania funduszu typu ETF WIG-ESG. Jest to indeks obejmujący spółki z indeksów WIG20 i mWIG40 jednak wagi przypisane do poszczególnych komponentów wyznaczane są przez kryteria ESG (environmental – środowiskowych, social – społecznych i governance – ładu korporacyjnego). Z tej okazji NN Investment Partners TFI wprowadziło nowy fundusz NN Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania, który z założenia ma odwzorowywać osiągi WIG-ESG.

To nie koniec. 5 września ruszyły notowania funduszu beta WIG40TR odzwierciedlającego indeks 40 średnich spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, z uwzględnieniem wypłacanych dywidend. Nie będą one jednak wypłacane, tylko akumulowane w masie aktywów funduszu, co przekładać się będzie na wzrost wartości jednostki uczestnictwa. Jego emisję przeprowadziło AgioFunds TFI, DM BOŚ został oferującym i animatorem, a całą inicjatywę koordynuje Beta Securities Poland. AgioFunds ma w planach wprowadzenie również funduszu Beta ETF WIG20short Portfelowy FIZ pozwalający zarabiać na spadkach indeksu WIG20 oraz lewarowanego funduszu odzwierciedlającego indeks WIG20lev

Andrzej Domański odchodzi z Eques TFI

Po niecałych trzech latach Andrzej Domański, członek zarządu i zarządzający funduszami w Eques TFI zrezygnował z pracy w towarzystwie. Postanowił kontynuować karierę w innych, nie powiązanych z rynkiem kapitałowym obszarach działalności. Podczas swojego stażu pracy zarządzał funduszami Eques Akumulacji Majątku FIZ i Eques Akcji Sektora Prywatnego FIZ, które przejął Jakub Liebhart. Jest on związany jest z Towarzystwem od 2013 roku, odpowiada za analizy nowych projektów inwestycyjnych oraz zarządza aktywami funduszu Eques Aktywnego Inwestowania FIZ.

Cena złota napotyka opór

W czwartek cena złota spadła o ponad 2,5%, co było największym dziennym spadkiem w tym roku. Lokalny szczyt na poziomie 1564 dolarów za uncję odnotowała w środę po czym obniżyła się poniżej 1514 dolarów. Przecenę kruszcu wsparło poluzowanie napięć związanych z wojną handlową na linii Chiny-USA. Negocjacje w sprawie ceł zaplanowane są na październik tego roku.

Złoto, obligacje i długo nic

W serwisie analizy.pl opublikowaliśmy wyniki funduszy mieszanych za sierpień. Najlepiej prezentowały się fundusze inwestujące w metale szlachetne, zyskując średnio 8,8%. Wśród nich szczególnie wysoko znalazł się PKO Akcji Rynku Złota (+12,7%). Fundusze dłużne dały zdecydowanie niższe lecz dodatnie wyniki. Bolączką inwestorów były fundusze akcyjne, które w sierpniu przyniosły znaczne straty. Fundusze akcji polskich uniwersalnych wypadły szczególnie źle, lądując prawie na samym dole zestawienia, ze średnim wynikiem -4,4%. Najgorzej w tej grupie prezentował się AgioFunds: AGIO Agresywny Spółek Wzrostowych (-7,0%). Żadna z grup funduszy akcyjnych i mieszanych nie osiągnęła w sierpniu dodatniej średniej stropy zwrotu.

Czytaj także:

TAGI:

Eques Investment TFIETFForum Ekonomicznepodsumowanie tygodniawyniki funduszyzłoto

Popularne


zobacz także

↑ na górę