Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Wyniki funduszy inwestycyjnych (sierpień 2019)

03.09.2019 | analizy.pl
Źródło: Rawpixel.com / Shutterstock.com
Wzrost popytu na złoto i obligacje widoczny jest w dobrych wynikach funduszy inwestycyjnych z grupy dłużnych i metali szlachetnych. Czerwono było natomiast na globalnych rynkach akcji, szczególnie na krajowej giełdzie

Sierpień był ciężkim miesiącem na globalnych rynkach akcji. Wielu analityków spodziewa się globalnej recesji. Indeks MSCI AC Word, odzwierciedlający globalną koniunkturę na największych giełdach, spadł o -2,57%. Trwa wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami, która przekłada się na spowolnienie w globalnym przemyśle. Prezydent USA Donald Trump nałożył kolejne cła na towary sprowadzane z Chin, które mają wejść w życie 15 grudnia. Chiński rząd zapowiedział odwetowe cła o takiej samej wartości, po czym amerykański prezydent zapowiedział (na twitterze) podwyżkę dotychczasowych o 5 pkt proc. Taka wymiana ciosów wpływa niekorzystnie zarówno na nastroje inwestorów jak i bezpośrednio na kondycję globalnej gospodarki. Do zagrożeń światowej koniunktury dochodzi niepewność związana z brexitem. Data wyjścia przewidywana jest na 31 października. Coraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz „twardego” wyjścia z UE, tj. bez umowy.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

raport o wynikach sierpień


W sierpniu najlepszą grupą były fundusze z rynku surowców - metali szlachetnych (+8,8%). Należy do niej sześć funduszy. Każdy ma nieco inne podejście do inwestowania w złoto. Jedne inwestują w akcje spółek ze „złotej” branży. Inne inwestują, wykorzystując kontrakty terminowe lub mieszankę różnych strategii. W sierpniu najwyższy wyniki wypracował PKO Akcji Rynku Złota (+12,7%) oraz Superfund Goldfuture (+12,5%).
 
Czytaj więcej: Ceny złota rosną. Sprawdzamy oferty funduszy

Następne w sierpniowym zestawieniu są prawie wszystkie grupy funduszy dłużnych. To wiele mówi o tym, jaki to był miesiąc. Inwestorzy szukali bezpiecznych przystani, wyprzedając akcje i kupując obligacje. Stąd spadek rentowności (wzrost cen) obligacji skarbowych praktycznie na całym świecie, w tym w Polsce. Inwestorzy, którzy zainwestowali na początku roku, mogą cieszyć się z naprawdę dobrych stóp zwrotu. Weźmy przykład funduszy dłużnych globalnych uniwersalnych, które przez osiem miesięcy tego roku dały zarobić średnio +6,2%.  W sierpniu najwyższe stopy zwrotu ze wszystkich grup funduszy dłużnych wypracowały Pekao Obligacji Dolarowych Plus (+3,4%) i inPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych (+3,0%).
 
Aż 15 z 23 wyróżnianych przez analizy.pl grup z zestawienia odnotowało w sierpniu ujemną stopę zwrotu. Zdecydowanie najgorzej wypadły fundusze akcyjne. Na samym dole zestawienia znajdują się fundusze z grupy akcji tureckich ze średnią stopą zwrotu -7,4%. W poprzednim miesiącu to właśnie ta grupa wypadła najlepiej. Na sierpniowe wyniki funduszy akcji tureckich w dużej mierze wpływ miała zmienność tureckiej waluty. Od początku sierpnia straciła ponad 4%, podczas gdy w lipcu zyskała prawie 4% w stosunku do dolara.
 
Na dole sierpniowego zestawienia są również fundusze akcji polskich uniwersalnych i mieszanych polskich aktywnej alokacji. Funduszami z grupy akcji polskich z najgorszym wynikiem są fundusze AgioFunds: AGIO Agresywny Spółek Wzrostowych, który odnotował spadek wartości jednostek uczestnictwa o 7,0% oraz AGIO Akcji Małych i Średnich Spółek, ze spadkiem o 5,8%. Oprócz problemów lokalnych presję na GPW wywierały czynniki globalne. To kolejny miesiąc, w którym polska giełda zachowywała się względnie gorzej od innych, szczególnie z krajów rozwiniętych. Amerykański indeks Dow Jones co prawda osunął się w sierpniu ze swoich historycznych szczytów, lecz pozostaje blisko poziomów z początku miesiąca, niemiecki DAX znajduje się w podobnej sytuacji. Bolączką polskiej giełdy był w sierpniu sektor bankowy, ceny akcji kilku banków mocno spadły. Mogło to być spowodowane decyzją sądu, który w jednym z toczących się procesów frankowych zawiesił kredytobiorcy obowiązek spłaty rat kredytu walutowego.

TAGI:

obligacje skarbowerynek akcjirynek długuwyniki inwestycyjnezłoto

zobacz także

↑ na górę