Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-08-23)

23.08.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: jannoon028 / Shutterstock.com
Dużo się dzieje na rynku TFI w mijającym tygodniu. KNF cofnęła Saturn TFI zezwolenie na wykonywanie działalności, a CBA zatrzymało trzy osoby związane z jednym z towarzystw funduszy inwestycyjnych. Ponadto doszło do długo zapowiadanego rebrandingu

Kara dla Saturn TFI

KNF nałożyła we wtorek karę na Saturn TFI w wysokości 5 mln zł i odebrała zezwolenie na wykonywanie działalności. Sankcji nadano rygor natychmiastowej wykonywalności. Komisja prześwietliła fundusze wierzytelności tworzone pod „licencją” Saturna, ale zarządzanych przez GetBack. Zdaniem KNF Saturn nie dokonał należytej staranności nadzorując fundusze, a w tym czasie windykator np. kupował pakiety wierzytelności po cenie znacząco zawyżonej w stosunku do wartości godziwej nabywanych aktywów.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Saturn TFI na swojej stronie internetowej oznajmia, że będzie odwoływać się od decyzji Komisji. Obecnie jeszcze trzy TFI – Altus, Lartiq i Noble Funds, czekają na decyzję KNF w sprawie ich relacji z GetBackiem. 

CBA zatrzymało trzy osoby powiązane z AgioFunds TFI

Funkcjonariusze CBA wraz z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie zatrzymali osiem osób - dwaj przedstawiciele kancelarii podatkowej, trzej przedsiębiorcy z Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzy osoby powiązane z AgioFunds TFI, w związku z nowym śledztwem w sprawie rzekomych oszustw podatkowych. Jak wskazuje CBA, chodzi o wykorzystywanie formuły funduszy inwestycyjnego do uniknięcia opodatkowania. Zdaniem CBA działanie osób zatrzymanych wyrządziło co najmniej 1 mln złotych szkody w mieniu Skarbu Państwa.

Union Investment TFI zmienia się w Generali Investments TFI

Od 22 sierpnia na rynku działa Generali Investments TFI – to nowa nazwa Union Investment TFI. To efekt umowy zawartej w czerwcu tego roku pomiędzy grupą Generali i Union Asset Management Holding AG. Oprócz logo, zmianie ulegną też nazwy funduszy. To kolejny rozdział w długiej historii towarzystwa, które na polskim rynku funkcjonuje od 1995 roku.

mBank przejmuje fundusze od Rockbridge TFI

mBank przejmuje trzy fundusze z parasola Superior od Rockbridge TFI. Choć sam nie posiada pozwolenia na prowadzenie TFI, to jednak zarządza już w sumie ośmioma funduszami, wykorzystując „licencję” Skarbca, PKO i wspomnianego Rockbridge’a. W dwa lata ich aktywa wzrosły do ponad 1 mld zł.

 W tym tygodniu pisaliśmy także:

TAGI:

AgioFunds TFICBAGeneralimBankpodsumowanie tygodniaRockbridge TFISaturn TFIUnion Investment TFI

zobacz także

↑ na górę