Liczba klientów funduszy inwestycyjnych (czerwiec 2019)

21.08.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Na koniec czerwca 2019 r. jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych posiadało 2,43 mln klientów – wynika z danych zebranych przez analizy.pl od 20 TFI. To o ponad 100 tys. osób więcej niż kwartał wcześniej

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

To kolejny, dziesiąty kwartał z rzędu, gdy liczba klientów funduszy rośnie. Prawie 2,43 mln inwestorów inwestujących w fundusze na koniec czerwca (przy czym jedna osoba może być klientem więcej niż jednego towarzystwa) to o +4,4% więcej niż na koniec poprzedniego kwartału i o +6,0% więcej niż rok wcześniej. Dynamika kwartalnego i rocznego wzrostu od wielu lat nie była tak wysoka.

Liczba klientów TFI

Największym pod względem liczby klientów TFI jest obecnie PKO TFI (ponad 614,1 tys.). Na przestrzeni trzeciego kwartału towarzystwu przybyło 31,0 tys. klientów netto. Więcej, bo 46,3 tys., pozyskało NN Investment Partners TFI. W tym czasie TFI PZU pozyskało ponad 19,3 tys. inwestorów netto. To głównie te trzy TFI są odpowiedzialne za tak wysoki przyrost klientów w ostatnim kwartale i w ostatnich 12 miesiącach.

Tak wysoka dynamika klientów prawdopodobnie wynika z dużej liczby nowo utworzonych Pracowniczych Programów Emerytalnych. Te trzy towarzystwa wraz z Esaliens TFI i Investors TFI należą do największych podmiotów na rynku tych trzeciofilarowych produktów inwestycyjnych.

To zapewne dopiero początek wzrostu liczby klientów TFI. W kolejnych kwartałach zacznie być widoczny efekt Pracowniczych Planów Kapitałowych. W firmach pow. 250 pracowników zatrudnionych jest 3,3 mln osób. Przy założeniu 50-proc. partycypacji, liczba klientów funduszy inwestycyjnych (w tym funduszy zdefiniowanej daty pod PPK) może na koniec roku zbliżyć się do 4 mln osób.

liczba

Wśród pozostałych podmiotów wyróżnia się Investors TFI, który w rok zwiększył bazę klientów o 15,7 tys. osób (+14,3%), Esaliens TFI: +5,7 tys. (+7,2%) oraz TFI Allianz Polska: +4,7 tys. (+21,6%). Na przestrzeni roku o jedną trzecią spadła liczba klientów w Rockbridge TFI (-14,3 tys.). W ostatnim kwartale jednak liczba klientów nieco wzrosła do 28,5 tys.


TAGI:

liczba klientów NN Investment Partners TFIPKO TFITFI PZU

zobacz także

↑ na górę