CBA zatrzymała trzy osoby powiązane z funduszem inwestycyjnym

21.08.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: stockphoto mania / Shutterstock.com
Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje o nowym śledztwie w sprawie oszustw podatkowych. Zatrzymano osiem osób. W tym trzy powiązane z AgioFunds TFI. Prezes towarzystwa komentuje sprawę

Funkcjonariusze CBA wraz z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie zatrzymali osiem osób.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Wśród nich są dwaj przedstawiciele kancelarii podatkowej, trzej przedsiębiorcy z Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzy osoby powiązane z jednym z funduszy inwestycyjnych – czytamy w komunikacie. Równolegle prowadzone są przeszukiwania w kilkunastu miejscach w Warszawie, w tym w jednej ze stołecznych kancelarii podatkowych.

Jak czytamy w komunikacie, przedsiębiorcy w celu uniknięcia opodatkowania wykorzystywali fundusz inwestycyjny, współpracując przy tym procederze z kancelarią podatkową.

Trzy osoby związane „funduszem inwestycyjnym” to pracownicy AgioFunds TFI. Członek zarządu i dwaj pracownicy z działu operacji.

Sprawa dotyczy konkretnego klienta, konkretnego funduszu aktywów niepublicznych i konkretnej kancelarii prawnej. Nie ma żadnego wpływu na działalność naszych funduszy detalicznych – komentuje sprawę Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI.

Prezes podkreśla, że tego typu fundusze zamknięte konstruowane dla zamożnych inwestorów są stawiane w wielu innych towarzystwach. Dodaje, że nikomu z AgioFunds TFI nie zostały jeszcze postawione zarzuty.

Jak ustalili śledczy działanie osób dzisiaj zatrzymanych wyrządziło co najmniej 1 mln złotych szkody w mieniu Skarbu Państwa. Postępowanie, w ramach którego prowadzone są czynności dotyczy zorganizowanych na dużą skalę oszustw podatkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz nieujawniania właściwym organom podatkowym przedmiotu oraz podstawy opodatkowania – czytamy w komunikacie CBA.

Zatrzymane osoby zostaną przewiezione do Prokuratury Krajowej w Gdańsku i tam usłyszą zarzuty.

CBA informuje, że jest to nowe śledztwo i pierwsze zatrzymania w sprawie. Badane są kolejne wątki i niewykluczone kolejne realizacje.

TAGI:

AgioFunds TFICBA

zobacz także

↑ na górę