PPK po zmianie pracy. Co się stanie z pieniędzmi?

20.08.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Nattapol Sritongcom / Shutterstock.com
Gdy zmienisz pracę możesz zdecydować, co się stanie z pieniędzmi, które już masz w pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Możesz przenieść wszystko do nowego PPK lub zostawić w dotychczasowym i zacząć gromadzić drugą pulę oszczędności u nowego pracodawcy od początku. Jest ku temu racjonalny powód

Można mieć wiele PPK. Ale taka możliwość pojawia się tylko, gdy zmieniamy pracę i poinformujemy nowego pracodawcę o naszej woli pozostawienia środków w poprzednim PPK.
ZAMÓW KONSULTACJĘ i spersonalizowany raport dotyczący wyboru instytucji zarządzającej PPK. Kompleksowo analizujemy oferty wszystkich instytucji zarządzających. Zwracamy uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty, w tym na: doświadczenie, efektywność zarządzania kapitałem, kadrę zarządzającą, pomoc w obsłudze programu czy koszty.
 

Jak wybrać PPK. Doradztwo przy wyborze PPK.


Ale o co chodzi z PPK?


W styczniu 2019 roku weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). To program długoterminowego oszczędzania, a w zasadzie inwestowania. Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników, za których odprowadza składki emerytalno-rentowe, powinien uruchomić PPK w swojej firmie i zapisać do nich tych, którzy ukończyli 18. i nie ukończyli 55. roku życia. Każdy może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK. Środkami w PPK zarządzają wykwalifikowane instytucje finansowe.

Więcej: co to jest PPK, jakie instytucje oferują PPK i w co będą inwestowane środki w PPK

Zmiana pracy a obowiązki pracownika i pracodawcy dotyczące PPK


Pracownicy zostają automatycznie zapisani do PPK po przepracowaniu trzech miesięcy w jednej firmie. Jeżeli to ich pierwsze PPK – nie muszą nic robić – zostają zapisani automatycznie. Oczywiście mogą chcieć zrezygnować z dokonywania wpłat (wówczas muszą wypełnić deklarację o rezygnacji dokonywania wpłat do PPK).

Obowiązek pojawia się po trzech miesiącach od momentu podjęcia pracy w nowym miejscu. Należy poinformować pracodawcę o tym, do którego (których) PPK dotychczas wpłacaliśmy środki. Ma to na celu umożliwienie dokonania transferu środków ze starego (starych) do nowego PPK. Tak to będzie wyglądać w większości przypadków. Dobrze jednak wiedzieć, że pracownik może zadecydować o pozostawieniu pieniędzy w planie u poprzedniego pracodawcy. Może o tym poinformować nowego pracodawcę, składając pisemny brak zgody na wypłatę transferową środków ze wszystkich poprzednich do nowego PPK. Ma na to siedem dni liczone od dnia, w którym dostał od pracodawcy informację o zamiarze złożenia wniosku o wypłatę transferową z poprzedniego (poprzednich) PPK. 

Czy warto mieć kilka PPK?


Jest racjonalny powód, dla którego warto mieć więcej niż jedno PPK – dywersyfikacja. W świecie inwestycji najbardziej „oklepanym”, ale i mądrym powiedzeniem jest: nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Można to interpretować dwojako. Najbardziej oczywiste – nie inwestuj w akcje tylko jednej spółki czy obligacje skarbowe tylko jednego kraju. Ale dywersyfikować można również dostawcę produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych. W przypadku PPK, zmiana pracy to jedyna możliwość „zdywersyfikowania” naszych pieniędzy pomiędzy instytucjami zarządzającymi. Za każdym razem, gdy zmieniasz pracę, dostajesz okazję to zadecydowania, czy chcesz zostawić środki u dotychczasowego pracodawcy (pracodawców) czy chcesz przenieść je do nowego planu. W pierwszym wypadku rozbijesz część środków pomiędzy stare a nowe PPK. Oczywiście, wszystkie kolejne wpłaty od pracownika i pracodawcy oraz dopłaty roczne od państwa będą księgowane na nowym PPK.

Niestety nie masz wpływu na to, jakie PPK uruchomił twój obecny pracodawca. Ale jeśli uważasz, że poprzednie PPK było zarządzane co najmniej tak samo dobrze jak nowe, to warto wziąć pod uwagę możliwość dywersyfikacji twoich pieniędzy pomiędzy instytucjami zarządzającymi.

TAGI:

PPK

zobacz także

↑ na górę