Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-08-16)

16.08.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: Sergey Nivens / Shutterstock.com
W minionym tygodniu uwagę inwestorów przykuły wydarzenia w Argentynie, zawirowania na rynku akcji oraz decyzja Donalda Trumpa o przesunięciu ceł na chińskie towary

Wojna handlowa

We wtorek prezydent USA, Donald Trump, zadecydował o przesunięciu nałożenia ceł na wybrane chińskie towary, aby nie wpłynąć na wyniki finansowe związane z grudniową sprzedażą zabawek i sprzętu elektronicznego w amerykańskich firmach. Na pozostałe towary zostanie nałożone 10-proc. cło od 1 września, czyli zgodnie z planem. Rynki zareagowały pozytywnie, we wtorek doszło do silnych wzrostów na wielu rynkach akcji. Euforia nie była jednak długotrwała, a większość indeksów oddała wypracowane zwroty w następnym dniu. Chiny zapowiedziały już odwetowe cła na produkty rolnicze z USA. Skutki wojny handlowej odczuwalne są w światowej gospodarce. Ostatnie odczyty PMI w przemyśle dla wielu krajów znajdują się na długoletnich minimach.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Rynki wschodzące słabną w obliczu recesji

Waluty gospodarek wschodzących są podatne na spadki w obliczu rosnącej niepewności, co do kondycji światowego wzrostu gospodarczego. Odwrócenie się krzywej rentowności w USA, wojny handlowe, zwalniający przemysł – to tylko przykłady obaw, jakie panują obecnie na globalnych rynkach. Przykładem słabnącej gospodarki z rynków wschodzących jest Argentyna, o której w ostatnim czasie zrobiło się głośno. Tamtejsza waluta zaliczyła we wtorek swoje historyczne minimum, indeks krajowych akcji, S&P Merval, obsunął się o prawie 38% (w walucie lokalnej), rentowność argentyńskich 3-letnich obligacji sięgnęła 44%. Stało się tak po publikacji wyników niedzielnych prawyborów prezydenckich, w których populistyczny kandydat, Alberto Fernandez, prześcignął swojego kontrkandydata, Mauricio Macri, osiągając poparcie wyższe o 15 pkt. proc. Inwestorzy są niepewni co do przyszłości kraju, który w swojej historii zaliczył już osiem bankructw. W szczególności, gdy do władzy może dojść głoszący populistyczne hasła kandydat. Sytuacja w tym kraju przypomina sytuację w Turcji, która również przechodzi kryzys walutowy. W obydwu krajach podaż pieniądza rośnie szybciej niż w większości krajów, co między innymi przyczynia się do destabilizacji kursu walutowego. Równocześnie, obydwa kraje mają wysoki poziom zadłużenia w walucie obcej.

Marazm na polskiej giełdzie

Sytuacja na polskim rynku akcji nie napawa optymizmem. W mijającym tygodniu indeks WIG20 pogłębiał kilkuletni dołek, spadając poniżej poziomu 2100 pkt. Tegoroczne silne wzrosty na globalnych rynkach w ogóle nie znajdują odzwierciedlenia na parkiecie przy ul. Książęcej. Indeks blue chipów jest -8,5% „pod kreską”, a indeks średnich spółek mWIG40 spadł o -3,5%. Znacznie lepiej jest w przypadku mocno przecenionych w ubiegłym roku małych spółek z sWIG80 – indeks wzrósł od początku roku o 9,30%.

Zmiany w serwisie analizy.pl

Od wtorku w naszym serwisie zamieszczane są notowania funduszy zdefiniowanej daty oferowane w ramach pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Pierwszym towarzystwem, które opublikowało notowania jest PKO TFI. Dostępne są profile sześciu funduszy, w których można znaleźć informacje dotyczące polityki inwestycyjnej, składu zarządzających i oczywiście notowań i wyników. Docelowo 20 podmiotów ma prowadzić fundusze w ramach PPK, a nasz serwis będzie na bieżąco udostępniał notowania.

W mijającym tygodniu na analizy.pl przeczytasz również:

TAGI:

podsumowanie tygodniaPPKWIG20wojna handlowa

zobacz także

↑ na górę