Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Aktywa funduszy inwestycyjnych (lipiec 2019)

13.08.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Wartość aktywów na polskim rynku funduszy inwestycyjnych wzrosła w lipcu. Głównie za sprawą funduszy dłużnych

Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wyniosła na koniec lipca 258,5 mld zł i była wyższa o 0,5% w porównaniu ze stanem na koniec czerwca. Wzrost aktywów to efekt wysokiej sprzedaży funduszy dłużnych, a także spadku rentowności, a więc wzrostu cen obligacji skarbowych na świecie i w Polsce. To pociągnęło za sobą dobre wyniki funduszy dłużnych i pozytywnie  wpłynęło na wartość aktywów pod zarządzaniem w tym największym segmencie na polskim rynku (obecnie 106,4 mld zł).
 
Aktywa

Poza wspomnianym segmentem funduszy dłużnych, aktywa wzrosły w funduszach mieszanych do 28,8 mld zł (+1,1%). Na to także wpływ miała dobra sytuacja na rynku długu oraz (w mniejszym stopniu) dodatnie saldo wpłat i wypłat. Wśród pozostałych segmentów funduszy, niewielki wzrost aktywów zaobserwowaliśmy w funduszach aktywów niepublicznych i sekurytyzacyjnych.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Po raz kolejny spadły za to aktywa w niegdyś bardzo popularnym segmencie funduszy absolutnej stopy zwrotu. Skala spadku nie byłaby tak duża (-8,4% m/m), gdyby nie wypłata środków z jednego z dużych funduszy zamkniętych, zaliczającego się do tej kategorii. Ze spadkiem aktywów musieli zmierzyć się również zarządzający funduszami akcji (-1,2%). Był to efekt w głównej mierze przewagi wypłat nad wpłatami, choć sytuacja rynkowa również nie sprzyjała. W lipcu spadały notowania głównych polskich indeksów giełdowych – WIG20 (-0,9%) i mWIG40 (-3,2%), co negatywnie odbiło się na wynikach i, w konsekwencji, aktywach funduszy akcji polskich.

Aktywa

TAGI:

wartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę