Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-08-09)

09.08.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: sergign / Shutterstock.com
Gorączka złota, kary Komisji Nadzoru Finansowego i spotkanie branży w sprawie tzw. „zachęt”. Tym żyły rynki w minionym tygodniu.

Złoto w górę

Od początku mijającego tygodnia złoto wzrosło z poziomu 1452 USD za uncję o ponad 6% kontynuując trend zwyżkowy. Zarówno polskie jak i zagraniczne fundusze oparte na złocie wspięły się na szczyt zestawienia stóp zwrotu. Wzrost został wywołany między innymi gołębimi komunikatami banków centralnych, jak i niepewnością na rynkach akcji. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spadła do poziomu ok. 1,70%. Rentowność niemieckich 30-latek jest już poniżej zera. W efekcie Niemcy nie oferują już obligacji skarbowych z dodatnią rentownością. Zapowiedzi Donalda Trumpa, dotyczące zwiększenia ceł na Chiny, wzmocniły spadki na rynkach akcji. Część inwestorów „ucieka” do bezpiecznych aktywów, takich jak złoto czy amerykańskie obligacje, tym samym podbijając ich cenę.  

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

10 mln kary na Alior Bank

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła dwie kary na Alior Bank na łączną kwotę 10 mln zł za naruszenia przy obrocie certyfikatami funduszy WI Investment. Bank miał również świadczyć usługi doradztwa inwestycyjnego na rzecz klientów, z którymi nie zawarto wcześniej umów dotyczących świadczenia tego rodzaju usług. Maksymalny wymiar kary, jaki mógł dotknąć Alior Bank, wynosił 492,85 mln zł, jednak Komisja wzięła pod uwagę działania banku podjęte w celu usunięcia skutków naruszeń prawa.

KNF podtrzymuje decyzję o karze dla Saturn TFI i Eques Investments TFI

Komisja nałożyła 250 tysięcy złotych kary na Saturn TFI. Towarzystwo w wprowadziło do statutu funduszu Macromoney FIZAN postanowienie niezgodne z art. 249 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz naruszyło ustawę o funduszach inwestycyjnych. Kara w wysokości 300 tys. zł została również podtrzymana dla Eques Investment TFI. Chodziło o naruszenie przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych. W ramach Eques Obligacji oraz Eques Pieniężny, wydzielonych w Eques SFIO, nieprawidłowo zakwalifikowano instrumenty finansowe przez co przekroczony został 10% limit inwestycyjny.

KNF doprecyzowuje swoje stanowisko

Branża funduszy inwestycyjnych, przynajmniej na razie, nie ma co liczyć na odejście od modelu zachęt. Na spotkaniu w czwartek KNF zaproponowała, by kwestie rozliczeń regulowała umowa zawierająca wykaz usług dystrybutora z ich opisem, sposób ustalania wysokości wynagradzania osobno dla każdej z usług oraz dokumenty potwierdzające wykonanie usług przez dystrybutora. Branża ma przygotować własny projekt do zaprezentowania jeszcze w sierpniu.

W tym tygodniu w serwisie analizy.pl pisaliśmy również o:

TAGI:

Alior BankEques Investment TFIKNFpodsumowanie tygodniaSaturn TFIzłoto

zobacz także

↑ na górę