Ranking funduszy inwestycyjnych (lipiec 2019) - fundusze dłużne z najwyższą oceną

06.08.2019 | Jan Chojnacki
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf
W lipcowym Rankingu Funduszy Analiz Online sprawdziliśmy, które fundusze dłużne od co najmniej roku utrzymują najwyższą ocenę w dłuższej, 36-miesięcznej perspektywie

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najbardziej efektywne fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Dla polskiego inwestora dostępnych jest ok. 140 funduszy dłużnych polskich. Na 17 z nich zwróciliśmy szczególną uwagę i wymieniliśmy w zestawieniu poniżej. Są to fundusze, które od co najmniej 12 miesięcy utrzymują wysoką ocenę 4a lub 5a w Rankingu Analiz Online.
 
fundusze dłużne z utrzymującą się wysoką oceną w rankingu

Wśród funduszy papierów dłużnych polskich korporacyjnych tylko jeden fundusz zdołał utrzymać wysoką ocenę przez 12 miesięcy. Jest to Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych z ratingiem 4 gwiazdkowym. Fundusz inwestuje w dużej mierze w lokaty długoterminowe w walutach EUR i USD. Premia za podjęte ryzyko kredytowe jest w tym przypadku głównym źródłem ponadprzeciętnych wyników.
 
Znacznie więcej funduszy utrzymujących dobrą ocenę przez 12 miesięcy znajduje się w grupie papierów dłużnych polskich skarbowych. Żaden z funduszy co prawda nie ma 5 gwiazdkowego ratingu, lecz stopy zwrotu w tej grupie są najwyższe ze wszystkich, Funduszem z najlepszym wynikiem za 36 miesięcy jest NN Obligacji, który w trzy lata wypracował 10,8% zwrotu. Od 12 miesięcy pozostaje on przy ocenie 5a.
 
Fundusze z grupy papierów dłużnych polskich uniwersalnych posiadają najwyższe ratingi w całym rankingu. Aż 3 z nich otrzymały 5 gwiazdkowy rating. Na szczególną uwagę zasługuje UniKorona Dochodowy, który uzyskał ocenę 5a przy najwyższym możliwym ratingu. Na rynku istnieje już od początku 1997 roku i zapewniał stabilny dochód przez cały okres funkcjonowania. Od ośmiu miesięcy utrzymuje ocenę 5a.

Zespół Analiz Online

TAGI:

ranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę