Zyski mają się nieźle

31.07.2019 | Skarbiec TFI
Sezon wyników kwartalnych wśród spółek rynków rozwiniętych sięga już półmetka. Około 44% spółek z indeksu S&P 500 i prawie tyle samo z EURO STOXX 600 podało już wyniki za 2Q 2019.

Oczekiwany przez analityków spadek zysków spółek z indeksu S&P 500 wynosi -2,6%, jest to o tyle ciekawe, że zaraportowane dotychczas wyniki podniosły się średnio o ponad 4%. Oznacza to, że albo druga połowa spółek zaraportuje zdecydowanie negatywne wyniki, albo oczekiwania są przesadnie negatywne. Fakt, że 77% spółek indeksu S&P 500, które już raportowały, podały wyniki lepsze od oczekiwań analityków wskazuje na tą drugą możliwość.


Rysunek 1 - Źródło: FactSet

Dokonywane na tej podstawie rewizje faworyzują jak na razie tylko kilka sektorów, przede wszystkim sektory ochrony zdrowia, finansowy, dóbr podstawowych oraz technologiczny (choć tutaj duże znaczenie dla analizy ma reklasyfikacja kilku największych spółek). Negatywne rewizje dotyczą sektorów o największej ekspozycji na handel zagraniczny, koszty pracy i surowców.


Rysunek 2 - Źródło: FactSet

Uwagę zwraca wpływ tzw. „wojen handlowych” prowadzonych przez USA na zyski amerykańskich spółek. Po pierwsze, sektory przemysłu ciężkiego pokazują zdecydowanie gorsze wyniki niż rok wcześniej. Po drugie, spółki które generują powyżej 50% przychodów z eksportu i raportują zyski niższe o ponad 13%. Nie jest to zaskakująca informacja w świetle gorszych danych makro z innych części świata. Spółki Europejskie, gdzie przemysł ciężki stanowi dużo większą część indeksów, raportują ujemne dynamiki przy co raz słabszych PMI.


Rysunek 3 - Źródło: FactSet

Oczekiwany w 2 kwartale wzrost zysków spółek Europejskich oscyluje w okolicach 0% i choć teoretycznie jest to wyżej niż w USA, jak na dzień dzisiejszy zyski spółek które już opublikowały raporty pokazały -3% pomimo faktu, iż 67% z nich pokazało dane lepsze od oczekiwań analityków. Podkreśla to tylko wcześniejszą tezę o słabości makroekonomicznej Europy oraz silnym wpływie relacji amerykańsko-chińskich na nasz kontynent (a mówi się o cłach również na produkty europejskie). Szczególnie dotkniętym sektorem jest sektor spółek chemicznych, 12 z 31 spółek tego sektora w indeksie EURO STOXX 600 zaraportowało łącznie 41% spadek zysków.

Podsumowując, zyski trzymają się nieźle ale przede wszystkim wśród spółek amerykańskich. Ciekawe, jak długo „oderwanie się” ich wyników od reszty świata będzie trwało. Oczekiwania wobec wzrostu zysków na najbliższe 12 miesięcy - a więc w 2H’19 i 1H’20 - w USA to około +3%, natomiast w 2020 roku zyski mają się poprawić 12%, coś więc musi odpuścić. Albo oczekiwania wobec drugiej najbliższych kwartałów się poprawią i zyski przyspieszą albo czekają nas negatywne rewizje oczekiwań (a z nimi korekta na rynkach akcji).

Michał Ficenes, CIIA, CAIA

TAGI:

komentarze zarządzającychS&P500

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

20
lis
Empty-hex
Mimo zmienności warto mieć obligacje w portfelu
19
lis
Empty-hex
Pod koniec tygodnia może zrobić się ciekawiej
Czy to koniec rajdu złota?
18
lis
Empty-hex
Komentarz miesięczny, listopad 2019
Rynki akcji wskazują (na razie), że rok 2020 nie będzie zły w globalnej gospodarce
14
lis
Empty-hex
Banki centralne kluczowe na rynkach surowców
13
lis
Empty-hex
Październik na rynku finansowym
Rynek dyskontuje „mid-cycle slow down”
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę