Umowy z instytucjami finansowymi na zarządzanie PPK podpisało dotychczas ponad 200 przedsiębiorców – poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, w kuluarach konferencji „PPK – pierwsze doświadczenia”
Borys zapowiedział także zintensyfikowanie kampanii informacyjnej, promującej Pracownicze Programy Kapitałowe.
„Mamy zaplanowaną akcję na lato i bardziej intensywną kampanię we wrześniu i październiku. Pojawia się dwa spoty reklamowe: jeden dedykowany pracodawcom, drugi pracownikom” – powiedział Borys.Prezes PFR podkreślił, że konkurencja między instytucjami finansowymi o największe firmy, które w pierwszej kolejności wdrażają programy PPK, jest bardzo silna.
Przeczytaj także:
„Dzięki temu są dwie podstawowe korzyści: po pierwsze firmy mają łatwy dostęp do oferty, po drugie opłaty za zarządzanie aktywami są niższe od maksymalnych określonych w ustawie” – zwrócił uwagę Borys.Z wyliczeń PFR wynika, że w pierwszych dwóch latach programu, w których część instytucji finansowych zdecydowała nie pobierać w ogóle opłaty za zarządzanie, średnia stawka wynosi 0,34 proc. aktywów. W kolejnych latach rośnie ona do 0,39 proc. W ustawie limit kosztów za zarządzanie określony został na 0,5 proc. aktywów rocznie. Dodatkowe 0,1 proc. instytucje finansowe mogą pobrać, jeśli osiągną odpowiednie wyniki finansowe.
Od 1 lipca PPK wdrażają największe firmy zatrudniające ponad 250 osób. Łącznie jest ich ok. 4,1 tys. W gronie największych przedsiębiorstw ok. 1,4 tys. nie ma obowiązku wprowadzania PPK, ponieważ prowadzą dla swoich pracowników Powszechne Programy Emerytalne.
Za: PAP
Zapisz się na Newsletter
Co zyskujesz?
Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.