Globalni inwestorzy to przesadni optymiści

11.07.2019 | analizy.pl
Źródło: oatawa / Shutterstock.com
Inwestorzy oczekują +10,7% rocznej stopy zwrotu z ich inwestycji w ciągu następnych pięciu lat, Milenialsi oczekują jeszcze więcej – wynika z najnowszego badania Schroders - Globalne Badanie Inwestorów 2019*

Najwyższe oczekiwania pod względem rocznych stóp zwrotu mają mieszkańcy obu Ameryk (aż +12,4%), mieszkańcy Azji oczekują +11,5%, a najniższe oczekiwania mają Europejczycy liczący na 9,0% zysku. Oczekiwania ponad 25 tys. inwestorów z 32 krajów są wyższe niż w 2018 roku, kiedy prognozowano zysk na poziomie +9,9% rocznie.

Schroders

Ogólne oczekiwania inwestorów wydają się nazbyt optymistyczne. Prognozowane stopy zwrotu przewyższają zwroty z rynku akcji osiągnięte w prawie wszystkich krajach w ciągu ostatnich pięciu lat. Na przykład rynek akcji, mierzony indeksem MSCI World Index, zyskał w tym okresie +6,7% średniorocznie. Tylko w Rosji, Danii i Holandii oczekiwania są niższe niż rzeczywiste wyniki ostatnich lat.
 
- Problem polega na tym, że zbyt wielu inwestorów zostało uwarunkowanych oczekiwaniem wysokiego poziomu dochodów, który był normą przez dziesięciolecia  ale teraz jesteśmy w erze stale niskich stóp procentowych – uważa Rupert Rucker, Head of Income Solutions w Schroders.
 
Z badania wynika, że także oczekiwania co do wyników z najbliższych 12 miesięcy są bardzo wysokie. W skali globalnej przeciętny inwestor oczekuje dochodu w wysokości +10,3%, czyli tylko nieznacznie mniej niż średnia oczekiwana łączna stopa zwrotu dla okresu 5-letniego.

Najśmielsze oczekiwania wobec swoich inwestycji mają młodsze pokolenia. Milenialsi liczą na +11,7%, podczas gdy urodzeni w latach 1925–1945 mają najniższe (+6,2%). Podobnie rozkładają się oczekiwania dotyczące zwrotów w najbliższych 5 latach.

Zdaniem Claire Walsh, dyrektor ds. finansów osobistych w Schroders, może to wynikać z tego, że młodsi mają teoretycznie więcej czasu i mogą być skłonni podjąć większe ryzyko, wiedząc, że wciąż mają czas na odzyskanie strat. Jednocześnie jej zdaniem, powodem może być także mniejsze doświadczenie inwestycyjne, wielu z nich może znać tylko ostatnie silne zwroty z rynków akcji. Starsze pokolenia są na ogół mniej chętne do podejmowania ryzyka i bardziej skoncentrowane na ochronie inwestycji na emeryturę.
 
Co ciekawe, z badania wynika, że wyższych stóp zwrotu oczekują także osoby, które wysoko oceniają poziom swojej wiedzy finansowej (rocznie +12,2%). Inwestorzy oceniający swoją wiedzę na poziomie „początkujący” bądź „podstawowy” oczekują skromniejszych +8,2%.


*Badanie zostało przeprowadzone online na zlecenie Schroders przez firmę Research Plus Ltd w kwietniu 2019 r. Objęło ono 25 743 inwestorów z 32 krajów na całym świecie. To badanie definiuje "inwestorów" jako osoby, które będą inwestowały minimum 10 000 € (lub równowartość tej kwoty) w ciągu najbliższych 12 miesięcy i którzy na przestrzeni minionych 10 lat dokonali zmian w swoim portfelu.

/az

TAGI:

badanieSchroders

zobacz także

↑ na górę