Indeks WIG20 rośnie dzięki telekomom

11.07.2019 | Union Investment TFI
Czerwiec był bardzo dobrym miesiącem dla rynku akcji po słabym maju. Korektę obserwowaliśmy na wielu rynkach. Giełdy odreagowały po reklasyfikacji i zmianach w strukturze uczestników MSCI Emerging Markets

Widzimy w Polsce silny ruch spółek telekomunikacyjnych. Liderzy: Orange Polska, Play Communications i Cyfrowy Polsat – trzy główne spółki telekomunikacyjne rosły w czerwcu po 20 - 30 proc. Tym samym spółki telekomunikacyjne okazały się najlepszymi inwestycjami w tym roku. W pierwszych dwóch kwartałach br. zyskały ponad 40 proc.
 
Za główny czynnik sprawczy silnego odbicia spółek telekomunikacyjnych odpowiedzialne są planowane podwyżki cen usług sieci komórkowych. Dodatkowo wpływ na wzrost kursów akcji może mieć komunikat Cyfrowego Polsatu, który zapowiedział podniesienie stawek za udostępnianie swoich pakietów telekomunikacyjnych sieciom kablowym już od jesieni. Podwyżka ma być bardzo wysoka i wynieść ponad 100 proc. – od ok. 2,00 zł do 4,60 zł na użytkownika za pakiet. Wprowadzona zostanie też indeksacja cen w przyszłości.
 
Wzrosty WIG20 to także zasługa sektora bankowego. Znaczące wzrosty zanotowały akcje Pekao SA i PKO BP oraz PZU S.A., który zyskuje na hossie na obligacjach.
 
Paradoksalnie po wcześniejszych wzrostach najsłabszym ogniwem w czerwcu okazały się małe spółki wchodzące w skład indeksu sWIG80.

Inflacja w Polsce blisko celu inflacyjnego 


Inflacja w Polsce rośnie szybciej od oczekiwań. Dziś wynosi już 2,6 proc. r/r i zapowiada to wejście w okres szerszego wzrostu cen. Już nie tylko surowców, ale np. paliwa czy żywności. Nakłada się na to wiele czynników, m.in.: zamrożenie  cen energii (czyli wzrost w przyszłości), rosnące koszty pracy. Zaowocuje to kolejnymi podwyżkami cen. Za parę miesięcy możemy osiągnąć szacowaną inflację na poziomie ok. 3 proc. w warunkach braku zmian lub obniżki stóp procentowych przez RPP – może to oznaczać ujemną czyli realną stopę procentową.
 
Pomimo rosnącej inflacji Rada Polityki Pieniężnej w Polsce nie zapowiada podwyżek stóp procentowych. Zdaniem prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego nie ma obecnie podstaw zarówno do podwyższania jak i obniżania stóp procentowych.
 
Za oceanem FED, który jeszcze pół roku temu zapowiedział podnoszenie stóp procentowych, teraz zmienił retorykę i zapowiada ich obniżenie. Rynek spodziewa się takiej decyzji już podczas lipcowego posiedzenia Komitetu FED i obniżenia stóp o 25 czy 50 punktów bazowych. Prawdopodobieństwo takiej obniżki szacowane jest na 100 proc.

Ryszard Rusak, Dyrektor inwestycyjny ds. akcji
Union Investment TFI

TAGI:

komentarze zarządzających


Pozostałe komentarze

18
lip
Empty-hex
Instrumenty o stałym dochodzie z regionu MENA: cztery najważniejsze zagadnienia
11
lip
Empty-hex
Indeks WIG20 rośnie dzięki telekomom
10
lip
Empty-hex
Hossa na rynku obligacji trwa
EBC więźniem dominacji podatkowej
9
lip
Empty-hex
Pekao TFI: światowa gospodarka będzie zwalniać
8
lip
Empty-hex
Skarbiec TFI: banki centralne rzuciły ręcznik
3
lip
Empty-hex
Najsłabsze półrocze w historii publicznych emisji obligacji
1
lip
Empty-hex
Baltic Capital TFI: przewidywania rynkowe - lipiec 2019
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę