Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-07-05)

05.07.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Andrei Korzhyts / Shutterstock.com
Wydarzeniem numer jeden w mijającym tygodniu na rynku funduszy inwestycyjnych jest start programu pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Poza tym, mieliśmy do czynienia z kilkoma informacjami o nowych i likwidowanych funduszach

Trzy lata niepewności, setek godzin pracy i niezliczonych paneli dyskusyjnych dotyczących pracowniczych planów kapitałowych (PPK) i w końcu wybiła godzina „zero”. Jeden z kluczowych projektów rządu Mateusza Morawieckiego i całej branży inwestycyjnej wystartował 1 lipca. Pierwsze umowy o zarządzanie PPK zostały już podpisane (TFI PZU pierwszego dnia pochwalił się, że ma ich już kilkadziesiąt). Jak podaje „Rzeczpospolita” w pierwszym etapie obowiązek utworzenia PPK objął 4034 firmy zatrudniające ponad 250 pracowników. Pracuje w nich w sumie prawie 3,2 mln osób. Pierwsze duże wpłaty do programów powinniśmy ujrzeć na rejestrach jesienią.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Fundusz otwarty wypłacający comiesięczny dochód


TFI Allianz Polska zmienił politykę i nazwę funduszu Allianz PIMCO Global Low Duration Real Return. Od teraz to Allianz Dochodowy Income and Growth. Ma to być fundusz wypłacający regularny, comiesięczny dochód. Inwestować będzie za pośrednictwem zagranicznego Allianz Income and Growth wydzielonego w ramach Allianz Global Investors Fund. Pierwsza wpłata do funduszu to minimum 50 tys. zł.

Rockbridge TFI likwiduje dwa fundusze


Rockbridge Superior Akcji i Rockbridge Superior Rynku Surowców postawione w stan w likwidacji. Powód – spadły aktywa poniżej poziomu, poniżej którego przestały być dla TFI rentowne. Parasol Superior powstał jeszcze pod marką BPH TFI. W czterech subfunduszach, które do niego należały ustanowiono bardzo niskie stałe opłaty za zarządzanie. Dostępne były jednak tylko dla bardzo zamożnych (pierwsza wpłata wynosiła minimum 0,5 mln zł). Aktywa parasola spadły z 70 mln zł w marcu 2017 roku do 9 mln zł obecnie.

Zmiany w zarządach MetLife PTE i MetLife TUnŻiR


MetLife poinformowało o zmianie na stanowisku prezesa w PTE oraz nowych członkach zarządu w TUnŻiR. Prezesem Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego został Sławomir Tołwiński, który z MetLife związany jest od 1998 roku i dotychczas pełnił funkcję członka zarządu. Jeśli zaś chodzi o towarzystwo ubezpieczeń, to do zarządu weszły Magdalena Brzozowska-Tomczyk (w MetLife od 2014 r.) oraz Justyna Dymek (w MetLife od 2007 r.).

W tym tygodniu opublikowaliśmy comiesięczne raporty:

 

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

TAGI:

MetLife PTEpodsumowanie tygodniaPPKRockbridge TFITFI Allianz Polska

zobacz także

↑ na górę