Ranking funduszy inwestycyjnych (czerwiec 2019) - fundusze akcji z najwyższą oceną

04.07.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
pobierz plik: pdf
W czerwcowym Rankingu Funduszy Analiz Online sprawdziliśmy, które fundusze akcji polskich i zagranicznych od dłuższego czasu utrzymują wysoką ocenę w 36-miesięcznym horyzoncie.

Ranking funduszy inwestycyjnych Analiz Online pozwala w prosty i szybki sposób w ramach jednej grupy wyłonić najbardziej efektywne fundusze. Raport przygotowujemy co miesiąc w oparciu o wskaźnik information ratio, który obrazuje relację zysku do ponoszonego ryzyka. Fundusze o najwyższej efektywności otrzymują ocenę 5a lub 4a, rozwiązania najsłabsze 1a lub 2a, ocena 3a ma charakter neutralny.
Na rynku jest ponad 200 funduszy akcji. Analizy Online kwalifikują je do kilkunastu grup, a 127 z nich ma na tyle długą historię, żeby można im było nadać 36-miesięczny ranking. Z tej ponad setki funduszy wyłoniliśmy 16, które w swojej grupie utrzymują wysoką ocenę – 4a lub 5a – od co najmniej roku.

Ranking
W zestawieniu wśród funduszy akcji polskich są reprezentanci tylko pięciu TFI – InvestorsSkarbiecSantanderAXAPKO Ipopema. Wyraźnie na czele pod względem 36-miesięcznych stóp zwrotu jest Investor Akcji Spółek Dywidendowych z wynikiem +52%. Oprócz selekcji polskich spółek kluczem do sukcesu było również szukanie zysków za granicą. W przeciągu tych trzech lat ok. jedna trzecia portfela była ulokowana w spółkach amerykańskich i europejskich.
 
Wśród funduszy akcji zagranicznych najbardziej efektywne w ostatnich latach były fundusze Skarbca TFI. Notowania jednego z nich – Skarbca Spółek Wzrostowych – w ostatnich trzech latach wzrosły o 100%. W tym czasie średnia dla konkurentów z grupy funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych wyniosła tylko ok. 26%. Bardzo dobrą relację zysku do ryzyka ma również UniAkcje: Nowa Europa. Niezmiennie od lipca 2016 roku utrzymuje najwyższą ocenę 5a w rankingu 36-miesięcznym w swojej grupie funduszy akcji europejskich rynków wschodzących.
 
Zespół Analiz Online

TAGI:

rankingranking funduszywyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę