Baltic Capital TFI: przewidywania rynkowe - lipiec 2019

01.07.2019 | Baltic Capital TFI

Komentarz rynkowy

• Czerwiec okazał się być wyraźnie wzrostowym miesiącem dla większości klas aktywów. Gołębie sygnały z banków centralnych wspierały zarówno akcje, obligacje jak i surowce. Wpłynęły także na osłabienie dolara amerykańskiego.

• Indeksy akcji w Europie odnotowały wzrosty od 5,7% w przypadku niemieckiego DAX’a do 6,7% na brytyjskim FTSE 100. Amerykańskie indeksy wzrosły nieco więcej bowiem ok 7-8%. Rynki wschodzące 6,3%. Polska na tym tle wypadła relatywnie słabiej z wynikami między 3,5-4%.

• W ostatnich tygodniach można było zaobserwować dynamiczną poprawę nastrojów wśród inwestorów indywidualnych. W ostatnim odczycie z 27 czerwca poziom Indeksu INI wyniósł 21,2 co jest najwyższym poziomem od 25 stycznia 2018 roku.

• Ostatni akcent miesiąca należał niewątpliwie do informacji ze szczytu G20 i oczekiwań w temacie przebiegu spotkania Trump – XI Jinping. Rynki wykazywały wiarę w pozytywne rozstrzygnięcie i nie zawiodły się.
 

Perspektywy inwestycyjne


Prognozy


• Wzrost indeksów, jaki dokonał się w czerwcu, wynikał w dużej mierze z gołębich komunikatów, jakie napłynęły z europejskiego banku centralnego oraz amerykańskiej rezerwy federalnej. Analitycy wyraźnie umocnili oczekiwania na obniżki stóp procentowych w USA, które miałyby się dokonać jeszcze w tym roku. Choć wiele jest już „w cenach” to niewykluczone, że pozytywne nastroje mogą się utrzymać.

• Aby pozytywne oddziaływanie polityki monetarnej nie zostało przerwane nie mogła nastąpić kolejna eskalacja napięć handlowych między USA a Chinami. Wiele zależało od wyniku rozmów prezydentów USA i Chin w Osace i dobrze o tym wiedzieli, gdyż postanowili powrócić do negocjacji, uspokajając tym samym rynki na całym świecie. Obecnie jest wysoko prawdopodobne, że pozytywna pierwsza reakcja może być wykorzystana do tzw. „sprzedaży faktów” i być przesłanką do krótkotrwałej korekty.

• Oczekiwane dalsze pogorszenie momentum wynikowego w USA – analitycy szacują spadek EPS o 2,6% w 2Q 2019. W przypadku potwierdzenia powyższych estymacji, będzie to pierwszy spadek wyników r/r od 2Q 2016 przy prognozowanym wskaźniku P/E powyżej długoterminowej średniej.


Wykres


Marcin Wiński, członek zarządu Baltic Capital TFI

TAGI:

Baltic Capital TFIkomentarze zarządzającychMarcin Wińskiprognozy 2019


Pozostałe komentarze

27
sty
Empty-hex
Odczyty inflacji w centrum uwagi
Hossa na rynkach. Trwa “efekt stycznia”
Pierwszy rok hossy na mniejszych spółkach
24
sty
Empty-hex
Nowa rzeczywistość rynków wschodzących
23
sty
Empty-hex
Stabilne ceny złota i srebra
21
sty
Empty-hex
Dobre nastroje utrzymują się
Banki – pierwszy przypadek przymusowej restrukturyzacji i jego implikacje
14
sty
Empty-hex
Dlaczego transformacja cyfrowa powinna utrzymać dotychczasową dynamikę w 2020 r.?
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę