Podsumowanie tygodnia na rynku funduszy inwestycyjnych (2019-06-21)

21.06.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Gustavo Frazao / Shutterstock.com
Nowy prezes jednego z największych TFI, finalizacja transakcji przejęcia oraz mocny apel z-cy przewodniczącego KNF do uczestników rynku kapitałowego – tak mija tydzień na rynku funduszy inwestycyjnych

Informacją tygodnia jest zmiana na fotelu prezesa Pekao TFI – pierwszego towarzystwa funduszy inwestycyjnych w Polsce. Nowym prezesem został Jacek Janiuk. Będzie odpowiedzialny za Pion Finansowy, Sprzedaży i Marketingu. W obowiązkach zastąpił dotychczasowego prezesa Adama Jenkinsa oraz wiceprezes Renatę Wanat-Szelenbaum. Obydwoje nie zostali wybrani na kolejną kadencję. Jacek Janiuk dotychczas związany był ze Skarbcem TFI, gdzie pełnił funkcję członka zarządu.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Generali dopięło swego

Generali i Union Asset Management Holding AG sfinalizowały transakcję zakupu 100% akcji Union Investment TFI S.A. w Polsce. Grupa finansowa dostała wszelkie zgody od KNF i UOKiK. Do zarządu Union Investment TFI wszedł Kazimierz Fedak, który od 2018 roku odpowiada za rozwój biznesu zarządzania aktywami w Generali CEE Holding.

KNF chce dialogu z izbami gospodarczymi

Nie byłoby nadmiaru regulacji w branży finansowej, w tym inwestycyjnej, gdyby w szczególności izby gospodarcze piętnowały złe praktyki swoich członków jak i pozostałych uczestników rynku – mówił Rafał Mikusiński, z-ca przewodniczącego KNF w analizy.player. Mikusiński chce szerszego dialogu i relacji partnerskich z branżą, ale podkreśla, że będzie to możliwe tylko, gdy ta weźmie na siebie część odpowiedzialności za eliminowanie nieprawidłowości.

Problematyczne „zachęty” i numery dowodów w PPK

Już 1 lipca ma wystartować program PPK. Największe firmy większość pracy wdrożeniowych mają już za sobą – jak donoszą jest jednak sporo problemów, o których trzeba mówić. Według Doroty Duli, eksperta związku pracodawców Business Centre Club, jednym z nich są wywindowane ceny za nakładki do systemów HR, które pozwolą zautomatyzować pracę przy PPK. Koszt ten może przekraczać nawet 100 tys. zł – przyznała Dula. Innym wyzwaniem jest konieczność zbierania numerów dowodów osobistych pracowników. Na ich podstawie wypłacane będą bowiem dopłaty powitalne i roczne dla każdego uczestnika PPK. Problem w tym, że zgodnie z ustawą o RODO, pracodawcy przestali już gromadzić te dane. Trzecim wyzwaniem są oferowane równolegle z PPK wątpliwe etycznie benefity. Zgodnie z ustawą takie działanie podlega karze, przestrzegała Dorota Dula w analizy.player.

Najlepsze konta oszczędnościowe w maju 2019

Według najnowszego raportu o kontach oszczędnościowych, najwyższe oprocentowanie na rynku oferuje obecnie Citi Handlowy – 4%, ale tylko na 4 miesiące dla nowych klientów.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

GeneraliJacek JaniukKNFkonta oszczędnościowePekao TFIpodsumowanie tygodniaPPKRafał MikusińskiUnion Investment TFI

zobacz także

↑ na górę