Nowych funduszy inwestycyjnych jest mniej niż zazwyczaj

17.06.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: San Hoyano / shutterstock.com
W pierwszym półroczu pojawiło się tylko 11 nowych funduszy inwestycyjnych otwartych – kilkukrotnie mniej niż w latach poprzednich

Od stycznia powstało 11 nowych funduszy otwartych FIO lub SFIO, z czego połowa z przekształcenia innych funduszy – zazwyczaj takich, które nie cieszyły się zainteresowaniem inwestorów. To wyraźnie mniej niż np. w pierwszej połowie 2018 roku, gdy powstało prawie 40 nowych funduszy.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Czytaj również: liczba funduszy inwestycyjnych zaczęła spadać
 
Nowe

Trzy nowe fundusze wprowadził NN Investment Partners TFI. Dwa z nich – NN Perspektywa 2050 i NN Perspektywa 2055 – należą do parasola funduszy zdefiniowanej daty i ich uruchomienie musiało prędzej czy później nastąpić. Są one bowiem kierowane do osób, które zamierzają przejść na emeryturę ok. 2050 lub 2055 roku. Czyli w szczególności do dzisiejszych 30-35 latków. NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania to z kolei fundusz wspierający zmiany na lepsze. Jego środki są inwestowane w akcje polskich spółek „odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo” – to znaczy takich, które spełniają wyśrubowane kryteria analizy ESG.

W pierwszym półroczu powstały jeszcze trzy inne fundusze akcji – PKO Akcji Rynku Polskiego, Pekao Megatrendy oraz Esaliens Małych i Średnich Spółek. Pierwszy z nich jest uzupełnieniem oferty tanich funduszy indeksowych PKO TFI – ma za zadanie odzwierciedlić wyniki z indeksu złożonego z 75% z akcji spółek z WIG20 i 25% z mWIG40. Opłata stała za zarządzanie wynosi 0,7% rocznie – to kilkukrotnie mniej niż średnia dla funduszy akcji polskich.

Jedni uruchamiają fundusze akcji polskich, drudzy nie widzą w nich dużego potencjału i zmieniają strategię. Tak jest w przypadku Caspar TFI, w którego ofercie pojawił się Caspar Stabilny – funkcjonujący wcześniej pod nazwą Caspar Akcji Polskich. Powodem zmiany są niezadowalające wyniki na polskim rynku kapitałowym. Od teraz fundusz inwestuje w akcje globalne oraz w obligacje skarbowe. Uzupełnieniem portfela są obligacje korporacyjne.

Daleko za granicę udał się natomiast Union Investment TFI, który uruchomił zupełnie nowy fundusz – UniObligacje: Globalne Rynki Wschodzące. Głównym kierunkiem inwestycyjnym są obligacje z dużych krajów rozwijających się – np. Indie, Chiny, Brazylia, Meksyk, a także obligacje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

W ofercie Superfund TFI pojawił się za to fundusz inwestujący na rynku metali szlachetnych, w szczególności złota – Superfund GoldFund. Inwestować w kruszec ma zarówno poprzez nabywanie kontraktów terminowych futures, jak i poprzez ETF-y i ETC, a także jednostki oraz certyfikaty innych funduszy. Możliwe będą również inwestycje w akcje spółek działających w „złotej” branży. Towarzystwo miało już w ofercie inny fundusz – Superfund GoldFuture – ten jednak łączy w sobie strategię inwestowania w złoto z inną, opartą na algorytmach.

W pierwszym półroczu 2019 roku powstało co najmniej dziewięć funduszy zamkniętych (FIZ) – głównie aktywów niepublicznych i sekurytyzacyjnych. Również w tym wypadku można mówić o chudym półroczu. W poprzednich latach FIZ-ów uruchamiano znacznie więcej.

Czytaj również: FIZ-y dostały z trzech stron. Aktywa najniższe od 2015 roku

Wojciech Kiermacz
Analizy Onlinezobacz także

↑ na górę