Sprawdzony wskaźnik o krok od sygnału ... kupna

11.06.2019 | Quercus TFI
Od paru lat monitorujemy ciekawy wskaźnik taktyczny autorstwa strategów Bank of America/Merrill Lynch, czyli Bull & Bear Indicator. Na podstawie zestawu danych takich jak przepływy kapitału w globalnych funduszach, ma on za zadanie pokazywać skrajne emocje na rynkach akcji (a zarazem dogodne momenty do taktycznego kupowania/sprzedawania).

(sprawdź wyniki funduszy akcji amerykańskich)
 
Najbardziej zasłynął on z precyzyjnego sygnału sprzedaży akcji w styczniu 2018, ale też na początku tego roku wygenerował dla odmiany trafny sygnał kupna.
 
 
BofAML - wykres
 
Teraz wydawać by się mogło, że konsekwentnie należałoby oczekiwać niebawem analogicznego sygnału sprzedaży. A tymczasem wskaźnik właśnie znalazł się niemal w strefie "skrajnego pesymizmu" - pobyt w niej oznacza sygnał ... kupna. Najnowszy odczyt to 2,5 pkt., podczas gdy sygnał kupna uaktywnia się w momencie zejścia do 2,0 pkt. Dla porównania, w okolicach styczniowego dołka wskaźnik był na poziomie 1,8 pkt.
 
BofAML - barometr
Jak to interpretować? Powrót wskaźnika w kierunku strefy "extreme bearish" nie dziwi, jeśli przypomnimy cały kontekst ostatnich wydarzeń rynkowych - rosnący strach przed recesją uzasadniony sygnałami z rynku obligacji i eskalacją wojen handlowych (trzeba uczciwie przyznać, że słowo "recesja" zagościło ostatnio też w naszych analizach). Jeśli jednak i tym razem Bull & Bear Indicator ma rację, to być może rynki przereagowały zagrożenia...
 
Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI

TAGI:

komentarze zarządzającychQuercus TFITomasz Hońdo

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

16
wrz
Empty-hex
Irracjonalność na rynku
Rentowności w górę
11
wrz
Empty-hex
Banki centralne znajdują się pod presją
4
wrz
Empty-hex
​Hossa na rynku obligacji
Trzy powody, by zainteresować się spółkami wypłacającymi coraz wyższą dywidendę
3
wrz
Empty-hex
​BofA: czas na zakup akcji
16
sie
Empty-hex
Chińskie kontruderzenie
7
sie
Empty-hex
Podsumowanie lipca na rynkach
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę