Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Najpopularniejsze akcje zagraniczne w polskich funduszach inwestycyjnych

10.06.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: William Potter / Shutterstock.com
Spółki technologiczne i e-commerce ze Stanów Zjednoczonych są najczęstszym wyborem polskich zarządzających inwestujących w akcje zagraniczne w swoich funduszach

Amazon jest spółką, w której zarządzający polskimi funduszami inwestycyjnymi ulokowali najwięcej – na koniec 2018 r. wartość akcji giganta e-commerce w ich portfelach wynosiła 180 mln zł. Za nim uplasował się Microsoft (165,5 mln zł) oraz niemiecki Wirecard (162,9 mln zł).

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Akcje

W zestawieniu najpopularniejszych akcji zagranicznych jest kilka zmian w porównaniu do poprzednich okresów sprawozdawczych. Po raz pierwszy w dziesiątce jest chiński holding Alibaba. Jego akcje w portfelach funduszy na koniec 2018 r. warte były 92,6 mln zł. Podobnie jest w przypadku Salesforce.com (76,1 mln zł) – globalnego dostawcy systemów CRM. Z pierwszej dziesiątki wypadła za to austriacka grupa bankowa Erste – jej akcje były warte niespełna 73 mln zł.
             
Czytaj również: najpopularniejsze akcje polskie w portfelach funduszy

Zdecydowanie najwięcej (prawie 2,2 mld zł) ulokowane było w akcjach spółek z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Dalej w kolejności są spółki niemieckie i kanadyjskie (po niespełna 0,5 mld zł).

W sumie wartość akcji zagranicznych w portfelach polskich funduszy to niespełna 5,9 mld zł na koniec 2018 roku. Akcje zagraniczne stanowią tylko 3,6% aktywów zgromadzonych we wszystkich funduszach inwestycyjnych publikujących sprawozdania.  To niedużo również w porównaniu z wartością inwestycji w akcje polskie (19,5 mld zł). Patrząc na zagregowane dane z różnych okresów – wartość inwestycji w akcje zagraniczne spadła. W drugim półroczu 2018 aż o ponad -20% (z 7,4 mld zł do 5,9 ml zł). Trzeba jednak podkreślić, że na koniec grudnia przypadł dołek korekty na globalnych rynkach akcji. Te w ostatnim kwartale 2018 roku spadły o kilkanaście procent, po czym w kolejnych miesiącach wyraźnie odbiły.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online

 

TAGI:

inwestycje zagranicznesprawozdania funduszywartość i struktura aktywów

zobacz także

↑ na górę