Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu (maj 2019)

07.06.2019 | analizy.pl
Źródło: Analizy Online
Korekta na rynkach globalnych, w tym polskim sprawiła, że zdecydowana większość funduszy absolutnej stopy zwrotu odnotowała w maju stratę. To sprawiło, że roczna stopa zwrotu, którą bierzemy pod uwagę w ocenie skuteczności tych funduszy, uległa pogorszeniu w większości przypadków

„Skuteczność” funduszy absolutnej stopy zwrotu rozumiemy jako regularność w wypracowywaniu dodatnich wyników. Badamy ją na podstawie tego, ile dodatnich przesuwanych rocznych stóp zwrotu miały fundusze w ostatnich trzech latach. Takich okresów może być maksymalnie 24.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

Skuteczność

Niezmiennie na czele pozostaje fundusz Opera Alfa-plus.pl, którego roczna stopa zwrotu, pomimo odnotowania w maju straty na poziomie -1,5%, wciąż jest dodatnia. Dlatego utrzymuje 100-proc. skuteczność. Za nim jest Skarbiec Global Bond Opportunities, który w swojej krótkiej historii (uruchomiony w marcu 2018 r.) nie odnotował jeszcze rocznego okresu, w którym stopa zwrotu byłaby ujemna. Wysoką powtarzalność wyników (83%) utrzymał również inny młody fundusz Allianz Structured Return i … na tym koniec – wszystkie pozostałe fundusze z czołowki zestawienia pogorszyły swoją skuteczność.

Niestety, strategia absolutnej stopy zwrotu, która co do zasady ma być odporna na zawirowania rynkowe i równocześnie pozwalać osiągnąć wyniki lepsze niż na lokacie bankowej, w większości przypadków nie sprawdza się. Na 22 fundusze otwarte tego typu tylko pięć pobiło w okresie ostatnich trzech lat indeks odzwierciedlający oprocentowanie depozytów.

Nie lepiej sytuacja wygląda w przypadku publicznych funduszy zamkniętych (ich certyfikaty są notowane na giełdzie). Tylko dwa z sześciu w okresie trzyletnim biją oprocentowanie depozytów. W maju tylko PZU FIZ Akord i Investor FIZ utrzymały skuteczność.

Skuteczność


Zespół Analiz Online

TAGI:

fundusze absolute returnwyniki inwestycyjne

zobacz także

↑ na górę