Odpalamy nowe analizy.pl! Start już wkrótce!

PIMCO: w najbliższych 3-5 latach czeka nas globalna, łagodna recesja

05.06.2019 | Wojciech Kiermacz
Źródło: Pavel Kapysh / shutterstock.com
Światowa gospodarka jest zamknięta w środowisku niskiego wzrostu i niskiej inflacji, szczególnie w krajach rozwiniętych. W związku z tym w kolejnych co najmniej 5 latach (a prawdopodobnie i dłużej) będziemy tkwić w środowisku niskich stóp procentowych i niskich stóp zwrotu z inwestycji na rynkach finansowych, uważają specjaliści z PIMCO 

Pod koniec czerwca minie dokładnie 10 lat od rozpoczęcia cyklu koniunkturalnego w Stanach Zjednoczonych. Wszystko wskazuje na to, że będzie to najdłuższy cykl po II Wojnie Światowej. PIMCO, asset manager zarządzający 1,76 bln dolarów, w przeciągu 3-5 lat spodziewa się jednak globalnej, choć łagodnej recesji. W związku z tym może trwać dłużej niż poprzednie.

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.

„Łagodnej” ponieważ PIMCO nie dostrzega bardzo dużych nierównowag na kluczowych rynkach. Niektóre z nich (np. chiński rynek nieruchomości) wyglądają na bańki, ale nie da się tego porównać np. do bańki na rynku kredytów subprime, której pęknięcie wywołało kryzys finansowy w 2008 roku. „Łagodnej”, ponieważ PIMCO nie dostrzega presji na wynagrodzenia na globalnym rynku pracy. W wielu krajach, również w Polsce, bezrobocie jest niskie, a inflacja wciąż niemrawa. Co więcej banki centralne mają coraz mniej pola do działania – po latach ekspansywnej polityki niskich stóp procentowych i luzowania ilościowego „szorują ręką po dnie pustej beczki”. W związku z tym, zdaniem PIMCO, ciężar walki z utrzymaniem wzrostu gospodarczego spocznie bardziej na barkach polityki fiskalnej.

Do powyższego jest pięć „ale”. Pięć czynników, które według PIMCO mogą zakłócić wspomniany łagodny przebieg najbliższej recesji.

#1 Chiny

Pierwszym z nich są Chiny. PIMCO spodziewa się spowolnienia dynamiki wzrostu w Państwie Środka. Problematyczna może być jednak ścieżka tego spowolnienia. Jeśli konflikt handlowy z USA będzie eskalował (a po ostatnich decyzjach Donalda Trumpa widzimy, że to prawdopodobne) Chiny mogą mieć problemy ze „strawieniem” olbrzymiego długu publicznego, który narósł w ostatniej dekadzie. W takim scenariuszu można się spodziewać powrotu do polityki dewaluacji waluty, co jeszcze bardziej stłumiłoby inflację w globalnej gospodarce.

Dużą niewiadomą (jeśli nie największą) jest to, czy – a jeśli tak to jak – będzie przebiegać zmiana na fotelu lidera światowej gospodarki. Chiny mogą zakłócić ustalony porządek geopolityczny i przerwać dominację Stanów Zjednoczonych. W historii świata jeszcze nigdy żadna dominująca siła nie oddała pola pretendującej sile bez walki. Można spodziewać się więc narastających napięć na linii USA-Chiny.

#2 Populizm

Nie wiadomo czy szczyt populizmu zarówno z radykalnej lewej jak i prawej strony mamy już za sobą. Bardzo prawdopodobne jednak, że ruchy te będą miały niebagatelny wpływ na świat w następnych 3-5 latach. PIMCO zaznacza jednak, że może być on zarówno negatywny jak i pozytywny. Pozytywny, gdy ruchy te np. będą napierać na obniżkę podatków czy walczyć z przeregulowaniem. Negatywne szczególnie, gdy będą zmierzać w kierunku odwrócenia globalizacji i wznoszenia barier (np. handlowych) pomiędzy krajami i rynkami.

#3 Demografia

Niski przyrost naturalny to jeden z głównych sprawców wolnego tempa wzrostu gospodarczego, niskiej inflacji i stóp procentowych. Zdaniem PIMCO negatywne trendy demograficzne będą kontynuowane, co będzie zmuszać banki do utrzymywania polityki niskich stóp procentowych i angażować się w skup aktywów nie tylko w czasie recesji, ale również w czasach ożywienia.

Specjaliści z PIMCO podkreślają, że niskie stopy zwrotu z instrumentów finansowych, które są m.in. skutkiem negatywnych trendów demograficznych niejako zmuszają inwestorów do podjęcia większego ryzyka w poszukiwaniu dochodu na rynkach finansowych (z ang. hunt for yield).

#4 Technologia

Dzięki innowacjom w wielu obszarach ta sama praca może być wykonana coraz lepiej i szybciej. Na fali postępu technologicznego powstało wiele świetnych biznesów, ale PIMCO zwraca uwagę na to, że wiele przedsiębiorstw nie nadąża – również te bardzo duże, globalne. Ich ewentualne problemy mogą mieć niebagatelny wpływ na tempo wzrostu globalnej gospodarki.

#5 Zmienność na rynkach finansowych

Recesje w XX wieku były wywoływane w szczególności przez przegrzanie rynków (wysokie ceny ropy naftowej, wysoka inflacja), ale już w XXI wieku był to efekt zawirowań na rynkach finansowych (2001, 2008). Patrząc na najbliższe 3-5 lat PIMCO spodziewa się zmiany w polityce Fed – zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, co może jeszcze bardziej wywindować w górę ceny aktywów, szczególnie na rynkach długu. PIMCO co prawda porównuje to do sytuacji z połowy pierwszej dekady tego wieku, ale zwraca uwagę, że wyceny na rynkach finansowych wciąż wyglądają rozsądnie.

Powyższe wnioski zostały przez PIMCO sformułowane podczas Secular Forum, w którym udział wzięli specjaliści z różnych dziedzin – m.in. Janet Yellen – była szefowa Fed czy Richard Thaler – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, specjalista od finansów behawioralnych.

Wojciech Kiermacz
Analizy Online


TAGI:

PIMCOprognozyprognozy 2019

zobacz także

↑ na górę