Baltic Capital TFI: Przewidywania rynkowe - maj 2019

30.05.2019 | Baltic Capital TFI

Komentarz rynkowy

  • Koniec kwietnia wyznaczył lokalny szczyt na większości globalnych indeksów akcji. Długo oczekiwana korekta sprowadziła indeksy od -4,5% w przypadku brytyjskiego FTSE100 do -11% w przypadku MSCI Emerging Markets. WIG20 także nie oparł się przecenie i spadł o 10%, będąc od początku roku jednym z najgorszych rynków wśród krajów wschodzących.
  • ​Pretekstem do majowej wyprzedaży był powrót napięć na linii USA-Chiny w kontekście wymiany handlowej i umowy, która ostatecznie nie została podpisana.
  • W marcu opublikowane zostały dane o wyraźnym spadku dynamik importu i eksportu w Chinach.
  • Słabe nastroje wśród polskich Inwestorów utrzymują się już dłuższy czas, pozostawiając duży potencjał do odbicia indeksów, a w szczególności jakościowych spółek.
  • Sezon publikacji wyników spółek za pierwszy kwartał dobiega końca. Zyski netto spółek z WIGu spadły o 16%, jednak były 2% powyżej oczekiwań rynkowych. Główną przyczyną była większa składka na BFG (spodziewana przez rynek). W kolejnych kwartałach oczekujemy poprawy dynamiki wyników.
 

Perspektywy 
  • Korekta, która miała miejsce w maju może być dobrą okazją do ponownego zwiększenia zaangażowania na rynkach akcji. Szczególnie, że waluacje są bardzo niskie i gro jakościowych podmiotów można obecnie nabyć na wyjątkowo preferencyjnych warunkach.
  • ​Prognozowany wskaźnik C/Z dla indeksu S&P 500 spadł poniżej 5-letniej średniej przy lepszych od oczekiwań wynikach za pierwszy kwartał.
  • Polski rynek notowany z dwucyfrowym dyskontem do długoterminowej średniej. W czerwcu oczekujemy zmniejszenia pasywnej podaży akcji związanej ze zmniejszeniem udziału polski w indeksie MSCI EM.
  • Uważamy, że inwestorzy na rynku obligacji w reakcji na podwyższenie ceł na chiński eksport przez rząd USA, oraz w obawie o niższą dynamikę wzrostu gospodarczego w zbyt dużym stopniu przecenili oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez FED. W dalszym ciągu na rynek napływają silne dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli presja wojen handlowych zacznie się zmniejszać to w najbliższych tygodniach rentowności na rynkach bazowych powinny wzrosnąć. Więcej informacji znajdą Państwo na naszym blogu, gdzie można znaleźć m.in. artykuł dotyczący oczekiwań inwestorów odnośnie porozumienia handlowego Trump/XI podczas najbliższego szczytu G20.
 Marcin Wiński
Członek Zarządu Baltic Capital TFI

TAGI:

Baltic Capital TFIkomentarze zarządzającychMarcin Wiński

Zapisz się na Newsletter

Co zyskujesz?

Powiadomienia o ważnych wydarzeniach i nowościach rynkowych, najnowsze
oceny i raporty oraz zawsze aktualną listę TOP5 funduszy inwestycyjnych.


Pozostałe komentarze

16
wrz
Empty-hex
Irracjonalność na rynku
Rentowności w górę
11
wrz
Empty-hex
Banki centralne znajdują się pod presją
4
wrz
Empty-hex
​Hossa na rynku obligacji
Trzy powody, by zainteresować się spółkami wypłacającymi coraz wyższą dywidendę
3
wrz
Empty-hex
​BofA: czas na zakup akcji
16
sie
Empty-hex
Chińskie kontruderzenie
7
sie
Empty-hex
Podsumowanie lipca na rynkach
Empty-hex

zobacz także

↑ na górę